Tomografia komputerowa to jedno z podstawowych metod diagnostycznych, które wykorzystuje się w medycynie. Polega na wykorzystaniu promieniowania rentgenowskiego, które pozwala uzyskać przekroje badanych narządów i ich wizualizację 3D. W efekcie lekarze specjaliści mogą o wiele szybciej zdiagnozować chorobę.
Badanie zleca lekarz specjalista w przypadku dalszej diagnostyki schorzenia, gdy podstawowe badania krwi i obrazowe nie są wystarczające do postawienia odpowiedniej diagnozy. Lekarze specjaliści zalecają je również w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej czy tętniaków. TK wykonuje się również przy urazach głowy, kręgosłupa, a także w przypadku udaru czy krwotoku wewnętrznego.
Tomografia komputerowa nie wymaga zbyt dużego przygotowania. Pacjent powinien być na czczo. podczas badania pacjent znajduje się w pozycji lezącej na plecach, boku lub brzuchu. Podczas badania nie wolno się poruszać, aby uzyskać jak najdokładniejszy obraz. Podczas wykonywania pomiarów powinno się wstrzymać oddech. Wszystkich instrukcji udziela osoba przeprowadzająca diagnostykę.
Aby wykonać tomografię komputerową, wymagane jest skierowanie od lekarza specjalisty np. laryngologa, neurologa, kardiologa, onkologa czy okulisty.. Badanie można wykonać w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia lub odpłatnie. W przypadku odpłatnej tomografii, czas oczekiwania jest krótszy.