Na oddziale chirurgicznym wykonuje się operacje mające na celu usunięcie zmian zachodzących w organizmie ludzkim na skutek chorób lub urazów. Termin "chirurgia" odnosi się najczęściej do chirurgii ogólnej.
Na oddział chirurgii kierowani są pacjenci wymagający natychmiastowej ingerencji wewnętrznej również z powodu chorób nowotworowych. Działania na rzecz pacjenta wykonywane są przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych tj. noży ultradźwiękowych, staplerów i narzędzi laparoskopowych.
Chirurgia dzieli się na specjalizacje narządowe, do których należą: chirurgia klatki piersiowej, chirurgia sercowo-naczyniowa, chirurgia naczyniowa, chirurgia szczękowo-twarzowa, chirurgia układu nerwowego, urologia i chirurgia stomatologiczna. Na oddziale chirurgicznym wyodrębnione są również działy zajmujące się onkologią, urazami, ortopedią, a także transplantologią. Personel ma wiedzę praktyczną i teoretyczną z wielu dziedzin medycyny.
Pacjenci skierowani na ten oddział mogą liczyć na pomoc chirurgiczną w bardzo szerokim zakresie. Operacje wykonywane przez lekarzy specjalistów obejmują cały organizm ludzki. Przeprowadzane są w przypadku chorób: układu pokarmowego, kostno-stawowego, naczyniowego, powłok jamy brzusznej, skóry i tkanki skórnej, a także w przypadku konieczności wykonania otworów do dializ i rekonstrukcji ciała na skutek urazów powypadkowych.
Zadaniem oddziału chirurgicznego jest również prowadzenie opieki ambulatoryjnej przed i po operacji, jak również kwalifikowanie pacjentów do zabiegów i operacji chirurgicznych.