Oddział psychiatryczny

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce jest 145 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział psychiatryczny. Średni czas oczekiwania to 22 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 57 dni.

Oddział psychiatryczny na NFZ - co musisz wiedzieć?

Na oddziale psychiatrycznym udzielana jest pomoc osobom, u których występują objawy zaburzeń psychicznych. Również pacjenci cierpiący z powodu uzależnień od różnych substancji lub stanów mogą skorzystać ze wsparcia oferowanego przez te placówki.

Chociaż zdrowie psychiczne i emocjonalne jest niezwykle istotne w codziennym prawidłowym funkcjonowaniu, nadal istnieje bariera utrudniająca skorzystanie z pomocy specjalistów w tej dziedzinie.

Placówki dzielą się na otwarte i zamknięte. Zakres ich działalności obejmuje psychoterapię indywidualną i grupową, psychoedukację chorych i ich bliskich, terapię zajęciową obejmującą sport, plastykę, zajęcia techniczne czy majsterkowanie. Lekarze oddziału psychiatrycznego korzystają również z kojącego działania natury na pacjentów.

W tych jednostkach szpitalnych występują całodobowe codzienne dyżury lekarzy psychiatrów, którzy gotowi są udzielić pomocy pacjentom obecnym na innych oddziałach w placówce. Są również do dyspozycji zespołów ratunkowych.

Wewnątrz samej psychiatrii istnieją różne kierunki działania. Są to: psychiatria dorosłych, psychiatria dzieci i młodzieży, psychogeriatria, psychiatria społeczna, kulturowa, biologiczna, humanistyczna i środowiskowa. Każda z nich charakteryzuje się odmiennymi sposobami leczenia i inna grupą docelową pacjentów.

Obecnie widoczny jest kierunek otwierania zakładów psychiatrycznych, by funkcjonowały w oparciu o modele środowiskowe. Zyskuje to uznanie w środowisku lekarskim i wpływa na poprawę zdrowia pacjentów.