Operacje jaskry

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 15-06-2024 w Polsce są 154 placówki udzielające na NFZ świadczenia operacje jaskry. Średni czas oczekiwania to 41 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 6 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 168 dni.

Operacje jaskry na NFZ - co musisz wiedzieć?

Jaskra (ang. glaucoma) jest chorobą oczu, która prowadzi do pogorszenia lub straty wzroku (poprzez zawężenie pola widzenia). Leczenie polega na próbie zmniejszania ciśnienia śródgałkowego. Można to osiągnąć za pomocą leków, laseroterapii lub operacyjnie.

Choroba ta często przebiega bez zauważalnych objawów. Dlatego istotne jest przeprowadzane regularnych badań, zwłaszcza u osób będących w grupie ryzyka. Zagrożone są m.in. osoby powyżej 40 roku życia, które spokrewnione są z osobami, które chorowały na jaskrę. Również osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze, migreny lub inne choroby oczu, powinny rozważyć poddawanie się badanom. Jaskrę diagnozuje się przeprowadzając badania szerokości pola widzenia, mierząc ciśnienie śródgałkowe oraz za pomocą gonioskopii.

Operacyjne leczenie jaskry finansowane przez NFZ. Zabieg może być łączony z usunięciem zaćmy.