Zabiegi w zakresie soczewki (operacja usunięcia zaćmy)

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce są 262 placówki udzielające na NFZ świadczenia zabiegi w zakresie soczewki (operacja usunięcia zaćmy). Średni czas oczekiwania to 68 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 26 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 135 dni.

Zabiegi w zakresie soczewki (operacja usunięcia zaćmy) na NFZ - co musisz wiedzieć?

Od 1 kwietnia 2019 r. operacja zaćmy na NFZ jest nielimitowana. W praktyce oznacza to, że każdy zabieg w zakresie soczewki (zaćma), ufundowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu pacjenci krócej czekają na zabieg.
Wskazaniem do zabiegu jest przede wszystkim pogorszenie wzroku, które utrudnia codzienne życie i nie jest zależne od wieku pacjenta. Zabiegi w zakresie soczewki (zaćma) trwają około 15 minut. Sam zabieg polega na usunięciu zmętniałej soczewki, a następnie wszczepieniu w jej miejsce sztucznej. Operacja zaćmy wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, które podawane jest w postaci kropel do oka. Przeciwwskazaniem jest choroba wirusowa, opryszczka na ustach oraz zapalenie spojówki. O terminie przeprowadzenia zabiegu usunięcia zaćmy, decyduje lekarz kwalifikujący do leczenia szpitalnego.
Operacja zaćmy na NFZ wymaga skierowania przez lekarza okulistę, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Przed wykonaniem zabiegu, pacjenci kierowani są na bezpłatne badanie diagnostyczne, które mają na celu potwierdzić rozpoznania.