Operacje przepukliny pachwinowej

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 25-04-2024 w Polsce jest 479 placówek udzielających na NFZ świadczenia operacje przepukliny pachwinowej. Średni czas oczekiwania to 113 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 10 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 254 dni.

Operacje przepukliny pachwinowej na NFZ - co musisz wiedzieć?

Przepuklina to ogólna nazwa grupy schorzeń charakteryzujących się nieprawidłowym przemieszczeniem się narządów wewnętrznych w inne miejsce niż występują naturalnie w ciele człowieka. Najczęściej diagnozuje się przepuklinę powstałą w wyniku przesunięcia części jelita cienkiego lub grubego na zewnątrz jamy brzusznej. Zgodnie z prowadzonymi statystykami, przepuklina pojawia się u 20% ogółu społeczeństwa, a aż 70% spośród tych przypadków stanowi przepuklina pachwinowa. W Polsce każdego roku wykonuje się ponad 40 tys. operacji przepuklin pachwiny u pacjentów.

Operacja przepukliny pachwinowej na NFZ polega na wykonaniu nacięcia w celu dotarcia do tzw. kanału pachwinowego, a następnie wypreparowaniu worka przepuklinowego i odprowadzenie go do jamy brzusznej. Wskazaniem do przeprowadzenia operacji przepukliny pachwinowej jest uwypuklający się w pozycji stojącej guz w pachwinie, dolegliwości bólowe i uczucie pieczenia przy badaniu palpitacyjnym oraz promieniujący ból w kierunku jądra podczas kaszlu, wysiłku fizycznego lub defekacji.

Decyzja o zabiegu podejmowana jest po konsultacji z lekarzem i przeprowadzeniu niezbędnych badań. W zależności od wielkości przepukliny, zabieg trwa od 30 minut do godziny. Po operacji pacjent jest w stanie powrócić do codziennych czynności w ciągu tygodnia, jednak w trosce o zachowanie zdrowia należy ograniczyć wysiłek fizyczny przez kolejne cztery tygodnie. Należy również pamiętać o codziennym przemywaniu rany oraz o usunięciu szwów w siódmej dobie po operacji.