Poradnia chorób metabolicznych

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 19-04-2024 w Polsce jest 91 placówek udzielających na NFZ świadczenia poradnia chorób metabolicznych. Średni czas oczekiwania to 185 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 57 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 392 dni.

Poradnia chorób metabolicznych na NFZ - co musisz wiedzieć?

Poradnia chorób metabolicznych to specjalistyczna poradnia, zajmująca się leczeniem zaburzeń w gospodarce lipidowej (wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów ), otyłości po zabiegach bariatrycznych, cukrzycy typu 2 oraz wrodzonych wad metabolicznych u dorosłych. Poradnie chorób metabolicznych mają kompetencje do prowadzenia działalności konsultacyjnej w zakresie wad metabolizmy, a także zapewnienie opieki absolutoryjnej. Do zadań poradni należą konsultacje lekarskie, zlecenie badań np. morfologii, USG tarczycy, a także tętnic szyjnych i kończyn dolnych. Na pierwszą wizytę pacjenci powinni przynieść wyniki badań: morfologię krwi, badanie moczu, kreatyninę, TSH, poziom glukozy, a także lipidogram i transaminazę.

Natomiast leczeniem najmłodszych pacjentów, zajmują się poradnie chorób metabolicznych dla dzieci. Do ich kompetencji należy leczenie małych pacjentów z wrodzonymi wadami metabolizmu, które zostały postawione na podstawie nieprawidłowych wyników badań przesiewowych noworodków.

Poradnie chorób metabolicznych udzielają świadczeń w ramach narodowego funduszu zdrowia wyłącznie osobom ze skierowaniem od lekarza POZ lub specjalisty, który ma podpisana umowę z NFZ. Przy zapisie do poradni wymagane jest skierowanie oraz dokument z numerem PESEL.