Poradnia chorób zakaźnych

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 24-06-2022 w Polsce jest 119 placówek udzielających na NFZ świadczenia poradnia chorób zakaźnych. Średni czas oczekiwania to 106 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 52 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 234 dni.
Poradnie chorób zakaźnych to poradnie specjalistyczne, które udzielają świadczeń medycznych w zakresie diagnostyki oraz leczenia chorób zakaźnych wirusowych np. mononukleozy zakaźnej, bakteryjnych oraz pasożytniczych,. Do ich kompetencji należy także diagnostyka oraz leczenie przewlekłego uszkodzenia wątroby na tle toksycznym i immunologicznym. Poradnie chorób zakaźnych przyjmują pacjentów, cierpiących na jedną z chorób odzwierzęcych, do których zalicza się m.in. boreliozę, toksoplazmozę, toksokarozę. Do poradni należy się zgłosić także w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową, takich jak: HIV, chlamydia, rzeżączka, HPV czy rzęsistek pochwowy. Podczas wizyty lekarz ocenia ryzyko zakażenia, udziela informacji i zleca odpowiednie badania. W obszarze działania poradni znajduje się uświadamianie społeczeństwa w kwestii zapobiegania zachorowaniu .
Poradnie chorób zakaźnych udzielają świadczeń na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza podstawowej opieki lub innego specjalisty, który ma podpisany kontrakt z NFZ.