Poradnia medycyny paliatywnej

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 18-06-2021 w Polsce są 154 placówki udzielające na NFZ świadczenia poradnia medycyny paliatywnej. Średni czas oczekiwania to 3 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 8 dni.
Osobami, które cierpią z powodu nieuleczalnych chorób i nie mają szans na poprawę stanu zdrowia, zajmuje się poradnia medycyny paliatywnej. Ta dziedzina medycyny stawia sobie za cel poprawienie jakości życia pacjenta przebywającego w terminalnym stanie zaawansowania jednostki chorobowej. Odbywa się to za pomocą szeregu zabiegów. Obejmuje złagodzenie bólu fizycznego poprzez podawanie odpowiednich środków farmakologicznych, złagodzenie występujących w chorobie objawów i wsparcie pod względem emocjonalnym i psychologicznym.

Obecnie poradnie medycyny paliatywnej na NFZ działają w całej Polsce coraz sprawniej, a ich liczba sięga blisko 150 placówek. Ich zorganizowanie polega na dobraniu odpowiedniego personelu posiadającego wykwalifikowanie medyczne i pozamedyczne. Głównymi opiekunami umierającego są: pielęgniarka, lekarz i osoby działające na zasadzie wolontariatu. Nad stanem zdrowia emocjonalnego i psychicznego czuwają: psycholog, terapeuta zajęciowy, a także osoba duchowna. W ten sposób wszechstronnie wyspecjalizowany personel może skutecznie działać na rzecz jak najlepszego samopoczucia pacjenta przebywającego w stanie paliatywnym.

Pierwsza poradnia medycyny paliatywnej powstała w Wielkiej Brytanii. W Polsce dziedzina ta jest coraz bardziej rozwinięta i stawia się duży nacisk na stosowanie coraz lepszych technik opieki nad pacjentem w stanie terminalnym. Większa świadomość spokojnego procesu umierania sprzyja powstawaniu nowych ośrodków i hospicjów w całym kraju.