Usunięcie migdałków podniebiennych

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 30-04-2025 w Polsce działają 144 placówki udzielające na NFZ świadczenia usunięcie migdałków podniebiennych. Średni czas oczekiwania to 559 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 158 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 1 094 dni.

Usunięcie migdałków podniebiennych na NFZ - co musisz wiedzieć?

Migdałki odgrywają istotną rolę względem odporności organizmu człowieka. Ich zadaniem jest zapobieganie wniknięciu patogenów, jednak istnieją sytuacje, gdy konieczne jest ich usunięcie. Kiedy ma to miejsce? Operacja ma na celu całkowite usunięcie migdałków i zalecana jest osobom, które borykają się z przewlekłym zapaleniem migdałków, nawracającymi anginami, przerostem migdałków oraz tym, które przebyły ropień okołomigdałkowy. Innymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są również: czopy ropne, przewlekły ból gardła i nieprzyjemny zapach pochodzący z ust. Procedura ta jest refundowana przez NFZ. Na parę dni przed operacją należy przeprowadzić konsultację anestezjologiczną, której celem jest zakwalifikowanie do przeprowadzenia zabiegu i ocena stanu zdrowia. Ponadto dokonuje się wtedy wyboru znieczulenia oraz omawia się sposób przygotowania do operacji. Istotne jest również, aby pacjent poddał się konkretnym badaniom takimi jak EKG, morfologia, RTG klatki piersiowej itp. O wszystkich potrzebnych badaniach dokładnie informuje lekarz. Przez kilka dni po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort, a nawet ból. W związku z tym zalecane jest przyjmowanie pokarmów w półpłynnej postaci. Należy również unikać gorących, pikantnych i kwaśnych posiłków. Niezwykle ważne jest, aby pacjent przyjmował po zabiegu zapisane wcześniej przez lekarza leki przeciwbólowe, które zredukują występowanie bólu.

Usunięcie migdałków podniebiennych na NFZ - dostępność w Polsce

Usunięcie migdałków podniebiennych na NFZ dostępność w PolsceWykres "Usunięcie migdałków podniebiennych na NFZ dostępność w Polsce" liniowo-słupkowy przedstawia medianę czasu oczekiwania oraz liczbę świadczeniodawców.PAŹLISGRUSTYLUTMARKWIMAJCZELIPSIEWRZPAŹLISGRUSTYLUTMAR2023202420250501001502000100200300400500600Czas oczekiwania (mediana)Liczba świadczeniodawcówMediana czasu oczekiwania (dni)Liczba świadczeniodawców