Ile osób w Polsce spędza czas w kolejce do lekarzy

15-12-2014

We wrześniu portal Money.pl poinformował, że w Polsce na operację zaćmy czeka 500 tysięcy osób. Ta liczba wydała mi się trochę przesadzona dlatego postanowiłem zweryfikować tę informację na podstawie publikowanych przez NFZ danych o długościach kolejek. Przy okazji sprawdziłem jak wygląda sytuacja w przypadku innych najbardziej "obleganych" świadczeń.

Efektem jest poniższa interaktywna mapa Polski prezentująca liczbę osób czekających na udzielenie jednego z 16 najpopularniejszych świadczeń (tj. takich z najdłuższymi kolejkami). Prezentowane świadczenie można wybrać z listy znajdującej się po prawej stronie mapy, a po najechaniu kursorem na województwo prezentowane są dokładne liczby. Mapa pokazuje stan z grudnia 2014 roku. W zestawieniu zostały pominięte świadczenia związane z rehabilitacją, leczeniem szpitalnym (tj. kolejki na oddziały szpitalne) oraz poradnie stomatologiczne.

Wnioski

W Polsce na operację zaćmy czeka 475 tysięcy osób. Pozostałe procedury medyczne, na które czeka najwięcej osób to endoprotezoplastyka biodra i kolana (po ok. 82 tys. osób). Jeśli chodzi o poradnie to najbardziej oblegane są świadczące usługi okulistyczne (ponad 260 tys. czekających), kardiologiczne (132 tys. osób) i ortopedyczne (128 tys. osób). Natomiast w przypadku badań specjalistycznych najwięcej osób czeka na rezonans magnetyczny (ponad 200 tys. osób) i na tomografię komputerową (135 tys. osób).

Niektóre województwa negatywnie wyróżniają się na tle całego kraju. Np. na 100 tys. mieszkańców w województwach:

Od przyszłego roku wchodzi w życie większość zmian tzw. pakietu kolejkowego, który ma na celu skrócenie długości kolejek do lekarzy. Choć jest to dość wątpliwe, to jednak jest szansa, że statystyki długości kolejek będą za rok wyglądały o wiele lepiej.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
http://www.korektorzdrowia.pl/wp-content/uploads/monitorowanie-kolejek-przez-nfz.pdf
NIESTETY DANE NFZ FAŁSZUJĄ RZECZYWISTOŚĆ - JEST GORZEJ NIŻ TO NFZ PRZEDSTAWIA. POD LINKIEM ARTYKUŁ NA TEN TEMAT