Ciężka choroba, na przykład nowotworowa, to jeden z najtrudniejszych elementów zarówno w życiu pacjenta, jak i jego bliskich. Podpowiadamy, jak skutecznie wspierać takie osoby i pomóc im uporać się z lękiem, stresem i bezradnością.

Wsparcie – jak rozmawiać z pacjentem i jego rodziną?

Po pierwsze, zarówno pacjent, jak i jego bliscy, zasługują na wysłuchanie bez oceniania. Niektóre osoby, po konsultacji z lekarzem, decydują się na różne metody poprawiania swojej kondycji, jak np. terapia konopna czy inne alternatywy.

Twoim zadaniem jest wysłuchać, nie oceniać i nie pocieszać – wykaż się empatią i zrozumieniem, unikaj jednak fraz pokroju będzie dobrze, które mogą wzbudzić irytację pacjenta.

Pamiętaj także o drobnych gestach. Możesz zaproponować pomoc, np. w zakupach czy transporcie, albo zaoferować swoje towarzystwo.

Metody radzenia sobie ze stresem i lękiem

Jedną z najlepszych metod jest zaproponowanie pacjentowi i jego bliskim wsparcia psychologicznego. Specjaliści z pewnością udzielą odpowiedniej pomocy, pomogą oswoić lęk i przyjąć odpowiednią strategię.

Możesz jednak także zaproponować doraźną pomoc, jak techniki oddechowe, które relaksują i pozwalają odpocząć psychicznie, a także wsparcie grupowe, które nierzadko pomaga dużo bardziej, niż rozmowa 1:1.

Jeżeli pacjent jest w stanie uprawiać jakikolwiek wysiłek fizyczny, możesz podsunąć mu tę opcję. Jego bliscy także skorzystają na tej poradzie, bo lekkie ćwiczenia znacząco obniżają poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Pamiętaj, by nie naciskać, nie oczekiwać odpowiedzi, nie nastawiać się na wdzięczność. Kiedy pacjent i jego bliscy odczuwają multum negatywnych emocji, trudno jest liczyć na to, że zawsze zachowają się racjonalnie i w zgodzie z Twoimi oczekiwaniami.

Bliskim, którzy czują, że nie radzą sobie z problemem choroby, możesz zaproponować także konsultację z innymi lekarzami dotyczącą alternatywnych metod redukcji stresu, jak np. recepta na medyczną marihuanę online.

Rola bliskich w poczuciu bezpieczeństwa

W rozmowach z bliskimi pacjenta zawsze podkreślaj, że ich rola jest nieoceniona. Komfort psychiczny, który daje obecność przyjaciół albo członków rodziny, jest szalenie ważny w skrajnie stresowych, trudnych sytuacjach.

Zachowaj elastyczność. Zarówno pacjent, jak i jego bliscy, miewają różne dni – raz będzie lepiej, raz gorzej. Nie obrażaj się na nikogo, kim targają trudne do zniesienia emocje. Podejdź do rozmów z nimi w otwarty, empatyczny sposób i na bieżąco reaguj na to, o co proszą.

Świadomość, że ktoś jest blisko i wyciąga pomocną dłoń, jest dla wielu chorych i ich bliskich prawdziwą ulgą i wsparciem psychicznym. Jeżeli chcesz zaś poznać więcej informacji na temat potencjalnej terapii konopnej, sprawdź dobre źródło, np. https://medcanclinics.pl/, gdzie przeczytasz o wszystkim, co może być istotne w tej materii.

Życzymy powodzenia w trudnych rozmowach – pamiętaj, że Twoje wsparcie może być dla kogoś realną pomocą w sytuacji, w której nikt nie chce się znaleźć.

Możesz ocenić ten artykuł: