Kobiety w ciąży powinny jeść dla dwojga, a nie za dwoje - przekonują specjaliści. Niekorzystne są wszelkie skrajności - zarówno ograniczanie się w jedzeniu, żeby nie przytyć, jak i nadmierne objadanie się, w przesadnej trosce o zaspokojenie potrzeb dziecka.

Prof. Ewa Wender-Ożegowska z Kliniki Położnictwa i Chorób Kobiecych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu uważa, że jeśli kobieta przed zajściem w ciążę nie była na restrykcyjnej diecie, to nie musi nagle znacznie zwiększać spożycia kalorii. W pierwszym trymestrze zapotrzebowanie zwiększa się o 200 kcal dziennie, a w następnych – o 300 kcal. To tyle, ile ma niewielka przekąska - np. kajzerka to ok. 200 kalorii.

– W okresie ciąży średni przyrost masy ciała powinien wynieść 8-12 kg – dodaje.

Podstawa diety kobiet w ciąży

Podstawą diety kobiet oczekujących dziecka powinny być produkty zbożowe. Należy je spożywać podczas każdego posiłku, najlepiej 8-10 razy dziennie (jedna porcja to ok. jednej kromki chleba lub trzy łyżki kaszy, ryżu lub makaronu przed ugotowaniem).

Codziennie należy też spożywać 300–400 g owoców i nie mniej niż 400–500 g warzyw, w zależności od trymestru ciąży (400 g owoców i 500 g warzyw w II i III trymestrze).

Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska z Uniwersytetu Warszawskiego zaleca warzywa przyrządzane na parze, ponieważ są łatwiej strawne, krócej zalegają w układzie pokarmowym i nie powodują niestrawności. Nie należy tylko za bardzo ich rozgotowywać, by tracą wtedy cenne składniki.

Bardzo wartościowe są bogate m.in. w białko rośliny strączkowe, takie jak groch, fasola, bób, soczewica, ciecierzyca i soja. Kobiety w ciąży powinny spożywać w tygodniu 2–3 porcje nasion tych roślin (jedna porcja to 40-60 g suchych nasion).

Więcej żelaza i białka

W ciąży dwukrotnie większe jest zapotrzebowanie na żelazo, organizm przyszłej mamy potrzebuje również więcej pełnowartościowego białka oraz wapnia. Podstawowe źródło białka o wysokiej wartości biologicznej to chude czerwone mięso, drób, ryby i jaja. Mięso jest również bogatym źródłem żelaza (hemowego), magnezu, cynku i witamin z grupy B. Tłuszcz rybi ma natomiast dużą zawartość korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W I trymestrze należy spożywać 4–5 razy w tygodniu jedną porcję 150 g mięsa, w II i III trymestrze powinna się ona zwiększyć do 225 g. Tłuste ryby morskie należy spożywać dwa razy w tygodniu. Lepiej unikać tuńczyka i łososia, bo łatwo się w nich kumulują metale ciężkie, np. rtęć. Prof. Kozłowska- Wojciechowska uważa, że lepsze dla ciężarnych są np. śledzie, które zawierają cenne tłuszcze, a nie kumulują metali ciężkich. Mięso częściowo można zastąpić chudą wędliną, jajami i nasionami roślin strączkowych.

W I trymestrze ciąży kobiety powinny spożywać dziennie trzy porcje mleka lub produktów mlecznych, a w kolejnych - o jedną porcję więcej (jedna porcja to szklanka mleka/kefiru/jogurtu lub 100 g sera białego lub dwa plasterki sera żółtego). Powinny jednak unikać serów pleśniowych (głównie z niebieską pleśnią), bo mogą w nich występować bakterie z rodzaju listeria grożące wywołaniem listeriozy.

Typowe dla drugiego trymestru zachcianki, np. na słodycze, lepiej zaspokajać suszonymi lub świeżymi owocami (zawierają mniej cukru). W razie braku energii, lepiej posilić się musli z owocami, aniżeli czekoladą.

Możesz ocenić ten artykuł: