Wymarzony kemping, odpoczynek nad jeziorem czy spacery po lesie – wszystkie te rzeczy łączy obcowanie z naturą, okazję do nauki nowych rzeczy, a także... uciążliwe owady. Komary potrafią czasami przenosić niebezpieczne choroby, a ponadto są bardzo uciążliwe i przeszkadzają najmłodszym cieszyć się wyjazdem. Co musisz wiedzieć o ochronie dzieci przed komarami?

Kiedy komary są szczególnie niebezpieczne?

Wiele owadów ma pewne pory, które szczególnie upodobały sobie na żerowanie. Związane są one z takim, a nie innym trybem życia tych stworzeń. W przypadku komarów, jak pewnie wiele osób zauważyło, godziny aktywności przypadają głównie na wczesny poranek i zmierzch. Jest to o tyle uciążliwe, że znacznie umrzyka wieczorny odpoczynek na przykład przy ognisku. Oczywiście w pozostałe części dnia i nocy może się również wydarzyć, że owady będą latały w najbliższej okolicy. Dzieje się to jednak znacznie rzadziej.

Preparaty chroniące przed ugryzieniami komarów

Jednym z najczęściej stosowanych środków ochrony przed owadami są różnego rodzaju aerozole lub żele mające odstraszać owady. W przypadku ich zakupu należy wybierać wyłącznie środki dostosowane do potrzeb dzieci. Niektóre bowiem mogą być dla nich niebezpieczne. Jednym z tego typu związków jest na przykład tzw. DEET, czyli N,N-dietylo-meta-toluamid. Został on uznany za nieodpowiedni dla dzieci poniżej 2. roku życia. Znacznie lepsze dla dzieci są środki z wyciągami roślinnymi, szczególnie z citrodiolu, czyli jednej z odmian eukaliptusa. Dobrze sprawdzają się również wyciągi z lawendy czy trawy cytrynowej.

Zamiast aerozolu coś do noszenia

Nie wszyscy lubią charakterystyczny, dość silny zapach środków ochronnych przeciw owadom. Jego zastępstwem może być specjalna opaska nasączona różnymi środkami. Można ją założyć na rękę lub na przykład związać nią włosy.

Innym rozwiązaniem są specjalne urządzenia na ultradźwięki. Przyczepia się je do ubrania bądź wózka, a sprzęt emituje specjalne fale, które upośledzają wykrywanie ofiar przez komary. Są one przy tym całkowicie bezpieczne dla człowieka, więc nie musisz się obawiać tego, że zaszkodzą Ci bądź Twojemu dziecku. Nie szkodzą również domowym zwierzętom, ponieważ stosują innego rodzaju ultradźwięki.

Jak łagodzić skutki ukąszeń komarów?

Czasami nawet pomimo najlepszej ochrony nie da się zapobiec przykrym skutkom kontaktu z uporczywymi owadami. Jeśli na skórze pojawia się charakterystyczny ślad po ugryzieniu, należy go przede wszystkim nie drapać. O ile dorośli potrafią czasami powstrzymać ten odruch, bardzo trudno kontrolować go u dzieci.

Warto zatem jak najszybciej zastosować odpowiedni środek. Ukąszenie dobrze jest zdezynfekować specjalnym środkiem do odkażania ran. Należy też zaopatrzyć się zawczasu w specjalny żel chłodzący o działaniu przeciwhistaminowym. Powinien on powstrzymać uporczywe objawy ukąszenia.

Możesz ocenić ten artykuł: