Na piętach robią się małe ranki, miejsca pęknięć bolą, skóra jest gruba, sucha, przypomina nieco spękaną słońcem ziemię. Dodatkowo, co jest dolegliwe szczególnie dla pań noszących buty z odkrytymi piętami, przypadłość sprawia wrażenie zaniedbanych stóp. Zdaniem specjalistów tego problemu nie można bagatelizować.
– Bo problem pękających pięt jest i estetyczny, i zdrowotny zarazem – mówi dermatolog prof. Waldemar Placek z wydziału medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Leczenie zależy od przyczyny
Jak dodaje prof. Placek, o tym, czy pękające pięty są jedynie brzydką, drobną uciążliwością, czy poważnym problemem zdrowotnym, decyduje stopień nasilenia pękania pięt, samopoczucie pacjenta oraz podłoże tej przypadłości.
– Pięty mogą pękać zarówno na skutek niewłaściwej pielęgnacji stóp jak i z powodu poważnych chorób np. grzybicy. Może się to również wiązać z chorobami związanymi z rogowaceniem naskórka czy narastaniem warstwy keratynowej skóry – mówi prof. Placek. Dlatego, jego zdaniem, osoby z tą przypadłością w pierwszej kolejności powinny odwiedzić lekarza, który ustali powód dolegliwości.
– Jeśli okaże się, że problem tkwi w złej pielęgnacji stóp, wystarczy porządny instruktaż lub wizyta u pedologa, czy w gabinecie zajmującym się pielęgnacją stóp. Jeśli powód jest inny, doraźne zabiegi w gabinetach piękności niewiele pomogą – wyjaśnia dermatolog.
Kremy, maści, leki
Sposób postępowania z pękającymi pietami w dużym stopniu jest uzależniony od skutków, jakie ta przypadłość za sobą niesie.
– U niektórych pękające pięty oznaczają jedną czy dwie ranki na stopie, które - co prawda - powodują dyskomfort przy chodzeniu, ale nie wpływają znacząco na jakość życia – mówi lekarz.
Takim osobom zwykle pomagają maści (często sporządzane specjalnie dla konkretnego pacjenta) i okłady. Można też skorzystać z dostępnych w aptekach bez recepty maści nawilżających, kojących oraz kremów do pielęgnacji stóp (niektóre firmy kosmetyczne mają specjalne linie preparatów pomagających na pękające pięty). Takie preparaty trzeba stosować systematycznie. Poza tym o stopy trzeba w odpowiedni sposób dbać: stosować peeling, regularnie ścierać warstwę rogową na piętach.
– Ale są i tacy pacjenci, którzy z powodu bólu pięt nie mogą chodzić – mówi prof. Placek. Ta grupa chorych wymaga leczenia bardzo specjalistycznego, długotrwałego i jednocześnie obciążającego organizm, ponieważ tym pacjentom dermatolodzy zalecają podawanie retinoidów (tj. pochodne witaminy A). Przyjmowanie leków z tej grupy m.in. wysusza śluzówki i obciąża wątrobę. Dlatego trzeba regularnie wykonywać badania w tym kierunku.
– Poza tym kobiety w wieku rozrodczym podczas stosowania tych środków muszą stosować antykoncepcję, bowiem tego rodzaju leki niekorzystnie działają na płód i taka kobieta absolutnie nie powinna zajść w ciążę – podkreśla. prof. Placek.
Komentarze (0)