Wymioty w czasie ciąży u kobiet występują dość często. Są jednymi z pierwszych jej objawów. Dotyczą większości kobiet. Badania statystyczne pokazują, że może dotyczyć od 50 do nawet 90% ciężarnych. Przeczytaj artykuł i dowiedz się co jest ich przyczyną oraz jak długo trwają.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ

Przyczyny mdłości w czasie oczekiwania na dziecko nie są jednoznaczne. Wpływają na nie zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety po zajściu w ciążę, a także osobiste uwarunkowania psychiczne. Objaw ten spowodowany jest adaptacją organizmu na nową sytuację.

Czym są wywołane ciążowe mdłości?

Pierwszy trymestr to czas, w którym wymioty pojawiają się najczęściej. Ta nieprzyjemna dolegliwość jest wywołana hormonem ciążowym o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Organizm kobiety wytwarza go już po kilku dniach od zapłodnienia, aż do końca pierwszego trymestru. Jej wysoki poziom spowalnia trawienie, a także zwiększa wrażliwość na zapachy. Warunkuje prawidłowy rozwój ciąży, dlatego nie powinien budzić niepokoju.

Kiedy wymioty wywołane ciążą stają się niebezpieczne?

Staje się problemem w przypadku kiedy wymioty są częste i utrzymują się przez długi czas. Mogą skutkować odwodnieniem, które zagraża dziecku, powodując jego niedożywienie. Jest ono wyjątkowo niebezpieczne, ponieważ może powodować zwiększenia ryzyka poronienia, przedwczesny poród lub wewnątrzmaciczne zahamowanie rozwoju płodu. W tym przypadku konieczna jest hospitalizacja w celu uregulowania gospodarki elektrolitowej poprzez podłączenie do kroplówki nawadniającej.

Psychopatyczne podłoże mdłości w czasie oczekiwania na dziecko

Mdłości w ciąży to także skutek silnych emocji związanych z oczekiwaniem na dziecko, zmęczenia, a także stresu. Dla wielu kobiet czas oczekiwania na dziecko wiąże się obawą przed zbliżającym się porodem i następującym po nim macierzyństwie. To znacząca zmiana w życiu, więc takie uczucia są zrozumiałe. Ważne jednak, aby zachowywać spokój, ponieważ stres nie sprzyja ani mamie, ani dziecku.

Ile wynosi czas trwania mdłości w czasie ciąży?

Ciężko dokładnie stwierdzić kiedy mdłości powinny się zakończyć. Pierwsze dolegliwości najczęściej pojawiają się między 4 a 7 tygodniem ciąży. Jest to okres, w którym hormon gonadotropiny kosmówkowej znacznie wzrasta. Wymioty zazwyczaj ustają około 14 tygodnia, ale niektórym kobietom towarzyszy nawet do 22 tygodnia albo dłużej. W takim przypadku może to być wywołane silnym stresem lub strachem z powodu macierzyństwa.

Częstotliwość wymiotów i czas mdłości zależy od organizmu kobiety

Wymioty w ciąży to kwestia indywidualna. Niektóre kobiety nie odczuwają ich wcale, u innych są codziennością. Bywa również, że pojawiają się jedynie rano. Wszystko zależy od organizmu oraz stanu emocjonalnego ciężarnej. Brak mdłości nie jest sygnałem ostrzegawczym. Ostrożność należy zachować jednak kiedy są zbyt częste i intensywne. W ich łagodzeniu mogą pomóc preparaty wytwarzane na bazie składników roślinnych.

Wymioty podczas ciąży to normalna sytuacja

Mdłości w trakcie pierwszych miesięcy ciąży są powszechnym zjawiskiem. Każda kobieta przechodzi je jednak w indywidualny sposób. Ich intensywność może zależeć od organizmu, ale też emocjonalnego podejścia do ciąży.

Możesz ocenić ten artykuł: