Istnieją takie przypadki, kiedy sytuacja zdrowotna jest na tyle niepilna, że nie wymaga osobistej wizyty u lekarza. Czasem bywa też zgoła odwrotnie - sytuacja jest pilna, a kontakt z lekarzem w ramach osobistej wizyty w przychodni jest niemożliwy lub znacznie utrudniony. Jakie to przypadki? Kiedy można otrzymać receptę przez internet? Jak dostać receptę online i jak ją zrealizować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Odkąd Polska dołączyła do systemu e-recept, możliwe jest otrzymanie e-recepty online w wirtualnej przychodni. Przykładem takiego portalu może być Nasza Recepta - Centrum Lecznicze wykonujące Działalność Leczniczą, a więc współpracujące z lekarzami. Może się jednak zdarzyć, że lekarz nie wypisze takiej e-recepty drogą internetową - gdy np. nie widzi zasadności przepisania leku, kiedy pacjent prosi o receptę na substancje psychotropowe lub zachodzą poważne przeciwwskazania, które uniemożliwiają zażycie leku.

W jakich sytuacjach można otrzymać e-receptę online?

E-recepta wystawiona przez internet to szereg korzyści dla pacjenta. Niektóre przypadki nie wymagają bowiem osobistej wizyty u lekarza w przychodni, np. przepisanie recepty na leki przyjmowane przewlekle. W takich przypadkach oczekiwanie w kolejce u lekarza jest bezzasadne i wręcz nierozsądne, szczególnie gdy mowa o seniorach, których w dobie pandemii powinniśmy objąć szczególną troską.

Podobnie rzecz ma się z pacjentkami ginekologicznymi, które zjawiają się u swojego lekarza jedynie po przedłużenie recepty na antykoncepcję. Czasem też może się zdarzyć, że jesteśmy na wyjeździe poza domem, a zapomnieliśmy swoich leków. Może też się wydarzyć, że zajdzie nagła i niecierpiąca zwłoki potrzeba zażycia pigułki dzień po, a akurat przypada długi weekend. Takich sytuacji jest niemało i nie sposób wymienić tu wszystkich.

Szybka recepta - opinie nie pozostawiają złudzeń

Portale świadczą usługi całodobowo, niezależnie od świąt czy miejsca zamieszkania. W praktyce oznacza to, że aby otrzymać e-receptę online, wystarczy urządzenie z dostępem do internetu. Liczy się to szczególnie wtedy, gdy zachodzi nagła potrzeba zażycia leku, np. antykoncepcji awaryjnej, którą należy spożyć w jak najkrótszym czasie od niezabezpieczonego stosunku. Taka sytuacja bywa stresująca, ale i wstydliwa dla pacjentki, która może odczuwać zażenowanie przed przyznaniem się obcej osobie do stosunku czy zamieszkuje małą miejscowość, gdzie wszyscy się znają i naraża się na niesławę z tego tytułu. W małych miejscowościach ponadto często sam kontakt z lekarzem bywa utrudniony.

Jeśli mowa o zażenowaniu, e-recepty drogą elektroniczną mogą być zachętą do podjęcia pierwszego kroku w przypadku tzw."wstydliwych chorób", np. grzybicy, świądu, trądziku, zaburzeń seksualnych. Taka wizyta, która nie odbywa się twarzą w twarz, może w efekcie "pchnąć" pacjentów do wizyty osobistej w gabinecie. .

Inną niekwestionowaną zaletą e-recept online jest zmniejszenie kolejek w przychodniach, a w efekcie odciążenie służby zdrowia (szczególnie w dobie pandemii). Konsultacja medyczna przez internet jest ponadto korzystniejsza finansowo w porównaniu z wizytą prywatną - płacisz tylko za receptę z konsultacją lekarską a nie za wizytę w gabinecie.

Jak zrealizować receptę online?

Zamawianie recept online oraz ich realizacja jest prosta: wchodzisz na stronę portalu, wypisujesz kwestionariusz, gdzie zaznaczasz wszystkie niezbędne pola i opłacasz zamówienie. Lekarz - jeśli po przeanalizowaniu wszystkich ewentualnych przeciwwskazań uzna za zasadne wypisanie e-recepty - w ciągu kilku minut wystawi czterocyfrowy kod recepty, którą zrealizujesz w dowolnej aptece. Wszystkie informacje, jak. np. dawkowanie czy uwagi znajdują się na IKP - sprawdzanie recept online również odbywa się poprzez ten portal, będący bazą wiedzy o zdrowiu pacjenta.

Możesz ocenić ten artykuł: