Rak jelita grubego (okrężnicy i odbytnicy) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy w Polsce - rocznie rozpoznaje się ponad 14 tys. przypadków. Ryzyko zachorowania rośnie z wiekiem; największe jest wśród osób po 65. roku życia.
Zanieczyszczenie powietrza to problem niemal stale obecny w Polsce, choć poziom i charakter smogu różni się pomiędzy małymi miejscowościami a wielkimi miastami, a znaczenie ma także pora roku. Najgorszym powietrzem oddychamy zimą, kiedy utrudnione jest rozpraszanie się zanieczyszczeń - dochodzi do inwersji temperatury (przy powierzchni ziemi jest ona niższa niż wyżej, a to blokuje pionowy ruch powietrza), wiatr jest słaby, a w danym regionie panuje wyż atmosferyczny. Dodatkowo, przy mroźnej pogodzie ludzie, chcąc się ogrzać, palą więcej w piecach, co powoduje, że szkodliwych pyłów jest coraz więcej.
W zeszłym miesiącu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli działalności Narodowego Funduszu Zdrowia w 2013 roku. Jednym z najbardziej szokujących odkryć NIKu było wykazanie, że NFZ wydał prawie 5,5 miliona złotych na świadczenia, które nie mogły być wykonane tj. dotyczyły osób zmarłych (lub osób wykreślonych z rejestru ubezpieczonych) lub też zostały wykonane przez nieżyjących lekarzy. Ponadto Fundusz wydał ponad pół miliarda złotych na zapewnienie podstawowej opieki osobom, których ubezpieczenia zdrowotnego nie był w stanie potwierdzić.