Neurologia jest nauką medyczną, która w swoim spektrum kompetencji zajmuje się fizycznymi przyczynami nieprawidłowości działania obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurolodzy w Warszawie w placówkach publicznych, przyjmują na zasadzie świadczenia z Narodowego Funduszu Zdrowia. Do skorzystania z konsultacji konieczne jest posiadanie odpowiedniego skierowania. Można je uzyskać podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu.
Zakres działania neurologii jest zgodny z psychiatrią. Jednak obie te domeny medycyny zajmują się leczeniem układu nerwowego pod różnymi kątami. Neurolog z Warszawy skupia się na jednostkach chorobowych widocznych w działaniu i funkcjonowaniu głowy i kręgosłupa, a także reakcji na bodźce zewnętrzne. W postawieniu dobrej diagnozy posiłkuje się często obrazowym wynikiem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ze względu na obszerny zakres badanego obszaru ciała diagnoza musi być przedstawiona na podstawie szczegółowych i dokładnych badań.
Każdy neurolog w Warszawie jest zainteresowany przypadłościami, jakie oznajmia udający się do niego pacjent. Najczęściej są to: bóle głowy, bóle mięśni, zaburzona koordynacja ruchowa, zawroty głowy, kurcze mięśni, drgania kończyn, problemy z pamięcią, bezsenność. Występowanie tych objawów może świadczyć o problemach neurologicznych. Ich przyczynami przeważnie są odbyte w przeszłości urazy kręgosłupa lub głowy, rozwijające się guzy lub wrodzone wady genetyczne. Często stoją za nimi rozwijające się choroby np. cukrzyca lub niedobory witamin takich jak witamina B12.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u neurologa wynosi 260 dni.
Aktualnie w Warszawie jest 79 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje neurolog.
Tak. W województwie Mazowieckim jeszcze jest 127 ośrodków, w których przyjmuje neurolog na NFZ.