Oddział chorób płuc

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 26-04-2024 w Polsce jest 130 placówek udzielających na NFZ świadczenia oddział chorób płuc. Średni czas oczekiwania to 80 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 0 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 171 dni.

Oddział chorób płuc na NFZ - co musisz wiedzieć?

Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się wszelkimi zmianami układu oddechowego. W jej zakres wchodzi diagnostyka, profilaktyka i leczenie chorób narządów odpowiadających za oddychanie. Wymiana gazowa w organizmie stanowi kluczowy element prawidłowego funkcjonowania wszystkich organów wewnętrznych. Osoby kwalifikujące się do otrzymania pomocy z zakresu pulmonologii udają się na oddział chorób płuc. Wizytę u pulmonologa warto zaplanować, gdy obserwuje się u siebie następujące objawy: zjawisko płytkiego oddechu, ból podczas oddychania, szybkie zmęczenie bez dużego obciążenia fizycznego, plucie krwią, niepokojące dźwięki towarzyszące oddychaniu lub urazy w okolicy klatki piersiowej.

Każdy oddział chorób płuc specjalizuje się w leczeniu wielu chorób płucnych. Pacjenci, którzy zgłaszają się w to miejsce, zazwyczaj przechodzą zmiany nowotworowe płuc, astmę oskrzelową, zapalenie płuc, sarkoidozę, a także inne patologie układu oddechowego jak np. ropnie płucne. Również nałogowi palacze lub osoby narażone na dym tytoniowy mogą skorzystać z usług takich placówek.

Podczas hospitalizacji, jakie oferują oddziały chorób płuc, pacjenci mogą skorzystać z szerokiej diagnostyki obejmującej sposoby bakteriologiczne, radiologiczne, bronchoskopowe i czynnościowe. Prowadzona jest również tomografia komputerowa płuc i biopsja zmian płucnych. Celem leczenia wykonuje się chemioterapię pacjentów ze zmianami nowotworowymi i areozoloterapię. Na oddział chorób płuc przyjmowani są pacjenci dorośli, jak również dzieci.