Poradnia foniatryczna

Aby wyszukać ośrodki współpracującą z NFZ, wybierz jedno z województw:
Na dzień 27-04-2024 w Polsce są 124 placówki udzielające na NFZ świadczenia poradnia foniatryczna. Średni czas oczekiwania to 168 dni. W województwie z najkrótszym czasem oczekiwania średnio czeka się 58 dni, a w rejonie z najdłuższymi kolejkami jest to 293 dni.

Poradnia foniatryczna na NFZ - co musisz wiedzieć?

Poradnia foniatryczna udziela świadczeń z zakresu badania i leczenia zaburzeń głosu i mowy u dzieci i dorosłych. Lekarz foniatra zajmuje się wrodzonymi zaburzeniami głosu i mowy oraz nabytymi schorzeniami w wyniku infekcji oraz poważnych chorób. Poradnia foniatryczna zajmuje się leczeniem zawodowych schorzeń u osób, które zawodowo posługują się głosem u m.in. śpiewaków, aktorów, spikerów oraz nauczycieli. Do jej kompetencji należy diagnostyka schorzeń krtani, wczesna diagnostyka zmian przedrakowych oraz nowotworowych krtani. W sytuacji podejrzenia choroby nowotworowej, lekarz foniatra ma prawo zlecenia diagnostyki w tym kierunku. Lekarz foniatra może zastosować kilka metod leczenia: chirurgiczne, fizykoterapię, elektrostymulacje oraz galwanizacje oraz terapię logopedyczną. Poradnia foniatryczna ma kompetencje do przygotowania dokumentacji dla komisji orzekającej o stwierdzeniu choroby zawodowej w zakresie narządu głosu.

Konsultacja w poradni foniatrycznej wskazana jest, gdy pacjent odczuwa zanik głosu, uczucie suchości w gardle, uczucie przeszkody w gardle oraz osoby, które często pochrząkują. Wizyty wymagają także osoby, które miały operację w obrębie gardła oraz szyi i borykają się z problemem głos.

Poradnia foniatryczna udziela świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) lub innego lekarza, udzielającego świadczeń w ramach umowy NFZ.