1. Badania medycyny nuklearnej
  2. Lubelskie

Badania medycyny nuklearnej

Logo NFZ

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli na mapie
  • 30 dni Badania medycyny nuklearnej
3.3/5
15 opinii
Dra Kazimierza Jaczewskiego 7
Lublin
Logo NFZ

SPSK Nr 4 w Lublinie

SPSK Nr 4 w Lublinie na mapie
  • 126 dni Badania medycyny nuklearnej
1.3/5
15 opinii
dr. K. Jaczewskiego 8
Lublin
Logo NFZ

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego SPZOZ w Lublinie na mapie
  • 73 dni Badania medycyny nuklearnej
2.3/5
32 opinie
al. Kraśnicka 100
Lublin
Na dzień 27-02-2024 w województwie lubelskim są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia badania medycyny nuklearnej. Średni czas oczekiwania to 76 dni. Najkrócej czeka się 27 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 130 dni.

Badania medycyny nuklearnej na NFZ w Lubelskim - co musisz wiedzieć?

Bardzo uznane badanie medycyny nuklearnej w Lubelskim dotyczy leczenia pooperacyjnego nowotworów tarczycy. W tym celu aplikuje się izotop jodu 131I. Podczas poddawania pacjenta tego typu kuracji specjalista jest w stanie stwierdzić, gdzie umieściły się komórki nowotworowe i potwierdzić bądź wykluczyć przerzuty. Radiofarmaceutyki zdołają uzyskać niezwykle szczegółowy obraz w badaniach rozpoznawczych w zasadniczo wczesnym stadium choroby. Tym wyprzedzają inne sposoby diagnostyki lekarskiej.

Podstawą tej gałęzi medycyny jest wykorzystywanie izotopów promieniotwórczych, które łączone są ze specyfikami farmakologicznymi, tworząc radiofarmaceutyki. Ich skuteczność polega na pozostawianiu śladów widocznych podczas badań specjalistycznych w trakcie procesów życiowych i działania danego organu. Znaczącą przewagą tego rodzaju środków jest taka możliwość ich modyfikacji, dzięki czemu uzyskuje się pożądany efekt.

Celem diagnostycznego rozpoznania zmian chorobowych wewnątrz organizmu wykonuje się badania medycyny nuklearnej z Lubelskiego. Aby skorzystać z usług jednej z placówek, należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty kooperującego z NFZ.

Chorzy są również leczeni metodami badań nuklearnych. W tym zamiarze wystawia się komórki nowotworowe na działanie izotopów promieniotwórczych np. podczas przerzutów do kości, gdzie operacja chirurgiczna jest niemożliwa. Wykorzystuje się wówczas izotopy fosforu, strontu, samaru i renu.