1. Badania medycyny nuklearnej
  2. Lubuskie

Badania medycyny nuklearnej

Logo NFZ

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim

Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim na mapie
  • 205 dni Badania medycyny nuklearnej
1.9/5
29 opinii
Jana Dekerta 1
Gorzów Wielkopolski
Logo NFZ

105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach

105 Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią SPZOZ w Żarach na mapie
  • 35 dni Badania medycyny nuklearnej
1.0/5
6 opinii
Domańskiego 2
Żary
Na dzień 26-01-2021 w województwie lubuskim są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia badania medycyny nuklearnej. Średni czas oczekiwania to 122 dni. Najkrócej czeka się 38 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 205 dni.

Niezmiernie osławione badanie medycyny nuklearnej w Lubuskim tyczy leczenia pooperacyjnego nowotworów tarczycy. W tym celu aplikuje się izotop jodu 131I. Podczas poddawania chorego owego typu kuracji specjalista może stwierdzić, gdzie umieściły się komórki nowotworowe i stwierdzić bądź wykluczyć przerzuty. Radiofarmaceutyki umieją pozyskać nadzwyczaj dokładny obraz w badaniach rozpoznawczych w wyjątkowo wczesnym stadium choroby. Tym przeganiają inne metody diagnostyki lekarskiej.

Zasadą tej gałęzi medycyny jest stosowanie deuterów promieniotwórczych, które stosowane są ze specyfikami farmakologicznymi, stanowiąc radiofarmaceutyki. Ich efektywność polega na pozostawianiu śladów zauważalnych podczas badań specjalistycznych w trakcie procesów witalnych i działania danego narządu. Znaczącą przewagą tego rodzaju specyfików jest taka dowolność ich modyfikacji, dzięki czemu otrzymuje się pożądany skutek.

Celem diagnostycznego rozpoznania zmian chorobowych wewnątrz organizmu przeprowadza się badania medycyny nuklearnej z Lubuskiego. Aby skorzystać z pomocy jednej z placówek, należy pozyskać skierowanie od specjalisty rodzinnego lub specjalisty kooperującego z NFZ.

Chorzy są również leczeni metodami badań nuklearnych. W tym zamiarze podaje się komórki nowotworowe na działanie izotopów radioaktywnych np. podczas przerzutów do kości, gdzie operacja chirurgiczna jest niewykonalna. Stosuje się wtedy deutery fosforu, strontu, samaru i renu.