1. Badania medycyny nuklearnej
  2. Podlaskie

Badania medycyny nuklearnej

Logo NFZ

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie

Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie na mapie
  • 44 dni Badania medycyny nuklearnej
4.2/5
12 opinii
Ogrodowa 12
Białystok
Logo NFZ

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku na mapie
1.8/5
18 opinii
M. Curie-Skłodowskiej 24a
Białystok
Na dzień 13-07-2020 w województwie podlaskim są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia badania medycyny nuklearnej. Średni czas oczekiwania to 157 dni. Najkrócej czeka się 44 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 216 dni.

Niesamowicie uznane badanie medycyny nuklearnej w Podlaskim tyczy leczenia pooperacyjnego nowotworów tarczycy. W tym zamiarze wykorzystuje się izotop jodu 131I. Podczas poddawania pacjenta tego typu kuracji specjalista może stwierdzić, gdzie umieściły się komórki nowotworowe i stwierdzić bądź wykluczyć przerzuty. Radiofarmaceutyki mogą uzyskać bardziej wnikliwy obraz w badaniach rozpoznawczych w zasadniczo wczesnym stadium choroby. Tym wyprzedzają inne rodzaje diagnostyki lekarskiej.

Zasadą tej gałęzi medycyny jest stosowanie izotopów promieniotwórczych, które łączone są ze specyfikami farmakologicznymi, stanowiąc radiofarmaceutyki. Ich skuteczność polega na pozostawianiu śladów wyraźnych podczas badań specjalistycznych w trakcie procesów witalnych i funkcjonowania danego organu. Znaczącą zaletą tego rodzaju środków jest taka dowolność ich modyfikacji, dzięki czemu otrzymuje się pożądany efekt.

Celem diagnostycznego rozpoznania zmian chorobowych wewnątrz organizmu wykonuje się badania medycyny nuklearnej z Podlaskiego. Aby skorzystać z pomocy jednej z placówek, należy otrzymać skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty kooperującego z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Pacjenci są również leczeni metodami badań nuklearnych. W tym celu wystawia się komórki nowotworowe na działanie izotopów promieniotwórczych np. podczas przerzutów do kości, gdzie operacja chirurgiczna jest niewykonalna. Wykorzystuje się wówczas deutery fosforu, strontu, samaru i renu.