Ból pleców to powszechnie występująca dolegliwość, która znacznie obniża komfort codziennego życia. Utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków zawodowych i domowych. Kręgosłup nie tylko odpowiada za zachowanie prawidłowej postawy ciała, ale także chroni rdzeń kręgowy. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości bólowych oraz jak zadbać o zdrowie kręgosłupa.
1. Siedzący styl życia i brak ruchu
Jednym z największych zagrożeń dla kręgosłupa pozostaje siedzący tryb życia oraz brak ruchu. Długotrwałe garbienie się oraz pozostawanie w jednej pozycji znacznie zaburza równowagę mięśniową, co może stać się przyczyną bólu napięciowego. Dyskomfort najsilniej odczuwany jest w odcinku szyjnym i lędźwiowym. Dysfunkcje mięśni prowadzą następnie do nasilenia innych objawów neurologicznych, wśród których możemy wymienić drętwienie i mrowienie kończyn oraz bóle głowy.
Brak ruchu skutkuje dodatkowo znacznym osłabieniem mięśni i więzadeł, co zwiększa ryzyko wystąpienia kontuzji w czasie silniejszego obciążenia pleców. Podstawą profilaktyki i leczenia dolegliwości powinna stać się regularna aktywność fizyczna, wzmacniająca i uelastyczniająca tkanki. Jeśli nie jesteś pewien, jakie ćwiczenia warto wykonać, zgłoś się do doświadczonego fizjoterapeuty.
2. Nadwaga i otyłość
Wymieniając przyczyny bólu pleców, nie można zapomnieć o zwiększonej masie ciała. Szacuje się, że otyłość nawet 6-krotnie zwiększa ryzyko dolegliwości ze strony kręgosłupa. Nadwaga znacznie zwiększa nacisk na krążki międzykręgowe, co znacznie przyspiesza ich starzenie się. Tracą tym samym zdolność do wiązania wody, kurczą się oraz zmniejszają elastyczność. Z czasem może dojść do skostnienia dysków, co sprawia, że kręgosłup staje się sztywniejszy i mniej mobilny. Deformacja krążków często stanowi jednocześnie źródło tępego bólu, przyczyniając się do znacznego pogorszenia komfortu codziennego życia.
3. Zła dieta
Na stan naszego kręgosłupa wpływa także dieta, która powinna chronić nas przed występowaniem poważnych niedoborów. Jeśli chcesz zadbać o układ kostny, pamiętaj o regularnej suplementacji wapnia i witaminy B12. Wapń stanowi podstawę tkanki łącznej i kości. Skutecznie wzmacnia kręgosłup, zmniejszając przy tym ryzyko wystąpienia osteoporozy. Niedobór witaminy B12 może prowadzić natomiast do niszczenia komórek nerwowych w rdzeniu oraz stać się bezpośrednią przyczyną dolegliwości bólowych. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć jednocześnie witaminy D oraz białka, który jest głównym budulcem kości i chrząstki stawowej. Ważną rolę w zachowaniu zdrowia kręgosłupa odgrywa również witamina A i sole mineralne.
4. Nieprawidłowa postawa
W życiu codziennym bardzo często mamy problem z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Praca siedząca, złe nawyki oraz niewielka aktywność fizyczna sprzyjają utrzymywaniu niewłaściwego ułożenia ciała, które z czasem prowadzi do zaburzenia naturalnych, fizjologicznych krzywizn kręgosłupa, sprzyjając rozwinięciu się skoliozy, płaskich i okrągłych pleców. W konsekwencji cierpimy na nadmierne napięcie mięśniowe i ograniczenie ruchomości oraz mamy problem z koordynacją. Ogromne znacznie ma także niewłaściwa pozycja w czasie snu. Odpowiednio dobrany materac dostępny na stronie: https://sennamaterace.pl/ pomoże zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz stanie się ważnym narzędziem profilaktycznym w walce z nieprawidłową postawą ciała.
5. Brak regeneracji
Ogromnym zagrożeniem dla kręgosłupa jest również długotrwała praca w pozycji wymuszonej statycznej lub dynamicznej oraz brak odpowiedniej regeneracji. Ból może pojawić się m.in. wskutek częstego schylania się, dźwigania oraz skręcania ciała. O odpoczynek powinni zadbać także sportowcy oraz osoby aktywne fizycznie. Należy pamiętać jednocześnie o systematycznym wykonywaniu ćwiczeń rozciągających, które przyniosą ulgę obciążonemu kręgosłupowi. Odpowiednio przeprowadzone rozciąganie zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń, w tym zmian zwyrodnieniowych.
Jak zadbać o zdrowie kręgosłupa?
Oprócz regularnego wykonywania ćwiczeń rozciągających powinieneś pamiętać przy tym o odpoczynku. Najważniejszym momentem codziennej regeneracji pozostaje sen. Ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego materaca, który zapewni optymalne podparcie dla wszystkich naturalnych krzywizn ciała, niezależnie od ułożenia. W tym celu warto sięgnąć po materac termoelastyczny Salsa dostępny na stronie autoryzowanego dystrybutora produktów marki Hilding https://sennamaterace.pl/111-materace-160x200. Podłoże ugina się precyzyjnie w miejscu nacisku, dzięki czemu doskonale sprawdza się w profilaktyce zdrowia kręgosłupa.
Komentarze (0)