Przyjście na świat dziecka to dla wielu rodziców jeden z najszczęśliwszych dni w ich życiu. Chcąc jak najlepiej przygotować się do tego szczególnego wydarzenia, szykują dla malucha pokoik, kupują wózek, łóżeczko i inne akcesoria. Ale tak jak trzymamy w domowej apteczce coś na przeziębienie czy ból, tak warto poświęcić chwilę, by przygotować małą apteczkę z podstawowymi preparatami pierwszej potrzeby dla dziecka. Oszczędzi to kłopotu i nerwowego poszukiwania najbliższej apteki w razie potrzeby. W jakie preparaty warto więc się zabezpieczyć?

Znajdź placówki:
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ

Maść do smarowania pod pieluszkę

Najprostsze rozwiązania są zwykle najlepsze, czego przykładem jest maść z alantoiną. Działa ona natłuszczająco i chroni przed odparzeniami. Alantoina ma właściwości regenerujące i ochronne na naskórek, co jest bardzo ważne dla delikatnej skóry narażonej na całodzienny kontakt z ciasną pieluszką. Ponadto zmiana pieluchy i czyszczenie malucha stają się wtedy łatwiejsze. Na początku warto stosować maść przy każdej zmianie pieluchy.

Nawilżane chusteczki dla niemowląt

Obowiązkowa pozycja przy zmianie pieluchy. Dzięki nim łatwo i sprawnie wyczyścimy maluszka z wszelkich nieczystości i szybko założymy świeżą pieluszkę. Nie muszą to być najdroższe chusteczki, gdyż ich główną rolą jest oczyszczanie skóry. Trzeba jednak pamiętać, że przez pierwsze kilka tygodni powinno się myć pupę niemowlaka wodą, a chusteczek używać przy nocnych przebieraniach czy w podróży.

Maść lub krem z tlenkiem cynku

Gdy mimo wszystko nasza maść z alantoiną nie sprosta wymaganiom i pod pieluszką zrobi się odparzenie, warto mieć pod ręką preparat z tlenkiem cynku(na przykład Sudocrem). Tlenek cynku to środek ściągający o działaniu łagodzącym i ochronnym, ponadto inne składniki zawarte w tym kremie nadają mu właściwości przeciwbakteryjnych, przeciwgrzybiczych i roztoczobójczych. Zwykle wystarczy kilka aplikacji, by zaczerwienienie i podrażnienie zniknęło.

Octenisept

Podstawowy preparat do odkażania ran, zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Można śmiało go aplikować na błony śluzowe czy głębokie rany. U noworodków znakomicie się sprawdzi do oczyszczania kikuta pępowinowego. Zawarta w nim oktenidyna nie wchłania się do organizmu ani nie jest toksyczna, a jej przeciwbakteryjne działanie utrzymuje się przez dłuższy czas. Należy również pamiętać, żeby każdorazowo osuszyć kikut jałowym gazikiem. Pakowane pojedynczo gaziki to kolejna pozycja, która przyda się w apteczce świeżo upieczonych rodziców.

Aspirator do nosa

Jest to mały gumowy wężyk, którego jedna końcówka trafia do noska malucha, a drugą wkładamy sobie do ust w celu odessania zalegającej wydzieliny. Aspirator jest bardzo pomocny nie tylko przy katarku, ale także przy ulewaniach. Przez pierwsze miesiące życia jest to powszechna przypadłość, a często zdarza się, że mleko wydostaje się również nosem powodując jego zatkanie. Aspirator pozwoli wówczas bardzo łatwo i szybko udrożnić mały nosek, bez obawy o zrobienia krzywdy maluszkowi. Jest on również wyposażony w specjalny filtr, dzięki czemu rodzic nie ma możliwości zassania wydzieliny dalej, niż do wyznaczonego miejsca.

Środek przeciwbólowy/przeciwgorączkowy

Każde podwyższenie temperatury powyżej 38 stopni u noworodka powinno skończyć się konsultacją lekarską. Stan zdrowia u takich maluszków pogarsza się o wiele szybciej niż u dorosłych. Niezależnie jednak od wizyty lekarskiej - gorączkę należy obniżać, stąd lek przeciwgorączkowy to priorytet w apteczce maluszka. Bardzo dobrym lekiem jest ibuprofen, który dodatkowo działa przeciwzapalnie, ale w formie zawiesiny można podawać go dopiero od 3 miesiąca życia. Alternatywą może być paracetamol, który choć pozbawiony działania przeciwzapalnego, bardzo dobrze działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest dostępny w kroplach już od 1 dnia życia pod nazwą Pedicetamol. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są też dostępne w formie szybciej działających czopków, aczkolwiek ich aplikacja może nie być łatwa i przyjemna dla malca.

Sól fizjologiczna

Jest to oczyszczony, obojętny dla organizmu o toniczności i stężeniu zgodnym z płynami ciała. Takim roztworem można przemywać na przykład oczka malucha, kikut pępowinowy czy zapchany nosek. Sól fizjologiczna nie ma żadnego działania odkażającego czy leczniczego, ale jest bezpieczniejsza niż zwykła woda. Można też ją podać w formie inhalacji, jeśli posiadamy w domu nebulizator - ma to działanie nawilżające na drogi oddechowe oraz wspomagające w leczeniu kaszlu i kataru u malucha. Sól fizjologiczna dostępna jest w formie jednorazowych ampułek - raz otwartą ampułkę trzeba zużyć natychmiast po otwarciu.

Witamina D3

Jej podawanie jest konieczne, szczególnie na początkowym etapie życia, gdy organizm malucha gwałtownie się rozwija. Najnowsze rekomendacje zalecają podawanie 400 jednostek międzynarodowych na dobę. Wyjątek stanowią dzieci karmione mlekiem modyfikowanym, w którym znajduje się już pewna dawka witaminy D3 - należy wówczas zmniejszyć jej ilość o tyle, ile maluch wypił w mleku. Witaminę można podawać w formie aerozolu doustnego lub jednorazowych kapsułek twist-off z wyciskanymi kropelkami z witaminą. Dodatkowa suplementacja witaminą K jest wskazana do trzeciego miesiąca życia tylko wtedy, gdy noworodek nie dostał jej zaraz po urodzeniu.
Możesz ocenić ten artykuł: