Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne, najczęstszą przyczyną alergii w Polsce są roztocza kurzu domowego. Znajdują się one w wielu przedmiotach codziennego użytku i niemożliwym jest ich całkowite pozbycie się. Zobacz, czym dokładnie są roztocza kurzu domowego i jak sobie z nimi radzić tak, aby zmniejszyć dokuczliwą alergię.

Znajdź placówki:
Poradnia alergologiczna na NFZ

Roztocza kurzu domowego - czym dokładnie są?

Roztocza to niewielkie pajęczaki, które znaleźć można w kurzu. Najczęściej bytują w łóżkach, pluszowych zabawkach, pościeli, poduszkach, dywanach oraz w zasłonach. Optymalne warunki do ich rozwoju to temperatura w granicach 20-25 stopni i wilgotność 60-80%. Żywią się one głównie martwym ludzkim naskórkiem oraz sierścią zwierząt domowych. Dlaczego tak wiele osób cierpi na alergię na roztocza? Pajęczaki te produkują kilkanaście białek i to one właśnie są silnie uczulające. Najczęściej można je znaleźć w odchodach tych drobnych organizmów.

W jaki sposób można pozbyć się i zapobiegać rozwojowi roztoczy?

Jeśli chcesz w prosty sposób pozbyć się roztoczy ze swojego otoczenia, dobrym rozwiązaniem jest wyeksponowanie przedmiotów na działanie promieni słonecznych. Już kilka minut wystarczy, by pozbyć się niechcianych osobników. Dobrą opcją jest również częste odkurzanie. Ponieważ organizmy te żywią się ludzkim naskórkiem, czynność ta pozwoli zminimalizować ich ilość.

Oprócz samego pozbywania się roztoczy, warto również im zapobiegać. W tym celu pamiętaj o regularnej zmianie pościeli, raz w tygodniu. Nie pozwól również spać swoim zwierzakom w łóżku, gdyż ich sierść jest doskonałym pożywieniem dla tych drobnych pajęczaków.

Najczęstsze objawy alergii na roztocza

Alergia na roztocza obecna jest cały rok, jednak może nasilać się w okresie jesienno-zimowym. Objawy pojawiają się głównie podczas snu oraz podczas codziennego sprzątania. Jakie są najczęstsze objawy alergii na roztocza? Zaliczyć do nich można uczucie zablokowanego nosa, katar, nadmierne kichanie, zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, swędzenie nosa, zmiany skórne czy nawet atopowe zapalenie skóry. Czasami zaobserwować można również zmiany astmatyczne takie jak świszczący oddech oraz duszności.

W jaki sposób przebiega leczenie alergii na roztocza?

Przede wszystkim cierpiąc na alergię na roztocza powinieneś unikać czynnika uczulającego. Jak wiadomo, nie jest to możliwe jednak w 100%, dlatego warto wprowadzić odpowiednie leczenie w postaci tabletek przeciwalergicznych oraz kropli do nosa i do oczu. Jeżeli jednak to nie pomaga, dobrym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na przyczynowe leczenie alergii w postaci odczulania. Dzięki temu objawy alergii na roztocza zostaną złagodzone bądź nawet całkowicie wyeliminowane.

Alergia na roztocza może być naprawdę uciążliwa. Warto więc wprowadzić w domu kilka zasad, jak regularną zmianę pościeli i codzienne odkurzanie, które pozwolą na walkę z tymi drobnymi pajęczakami i zmniejszą objawy alergii. Już dziś zadbaj o swoje zdrowie i pokonaj uciążliwe objawy alergii!

Możesz ocenić ten artykuł: