Alergią skórną nazywamy reakcję po kontakcie z danym alergenem. To, co uczula daną osobę, jest związane z jej genami, które odpowiadają za uruchomienie reakcji. Nie jest ona stricte dziedziczona po rodzicach, ale można "otrzymać" w genach skłonność do wystąpienia uczulenia. Co jeszcze warto wiedzieć o alergiach skórnych? Wszystkie wątpliwości rozwiewamy w naszym artykule!

Znajdź placówki:
Poradnia alergologiczna na NFZ

Co najczęściej wywołuje alergię skórną?

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wystąpienia charakterystycznych zmian na skórze jest bezpośredni kontakt z danym alergenem. Może to być na przykład pogłaskanie kota, założenie wełnianego ubrania czy choćby użycie nieprawidłowego kosmetyku. Czasami uporczywy symptom może wystąpić po zjedzeniu produktu, na który jest się uczulonym. Odczyn zazwyczaj pojawia się do kilku godzin po spożyciu. Oprócz tego uczulający może być jad owadów, który oprócz zwykłego niewielkiego bąbla potrafi dać też inne, bardziej widoczne objawy. Nie należy też zapominać o alergiach wziewnych, czyli tych aktywujących się po wdychaniu alergenu takiego jak pyłki roślin.

Najpopularniejsze objawy świadczące o alergii skórnej

Tak zwana pokrzywka należy do najczęstszych znamion alergii. Nazywa się tak szereg drobnych bąbli, które wypełnia wydzielina – najczęściej płyn surowiczy bądź ropa. Są one czasami piekące, a w innych przypadkach swędzą. Równie często można spotkać wysypkę, czyli małe krosty występujące w różnych miejscach na ciele lub skoncentrowane wokół jednego obszaru. Skórnym odczynem czasami jest ponadto nadmierne wysuszenie. Osoby cierpiące na ten rodzaj alergii skórnej najczęściej skarzą się dodatkowo na świąd i łuszczenie w miejscu uczulenia. Na koniec trzeba jeszcze wymienić obrzęk obejmujący kilka milimetrów do nawet 10 centymetrów.

Jak można zdiagnozować alergię skórną?

Aby mieć pewność, że dana reakcja to uczulenie, trzeba udać się do specjalisty alergologa. Po wstępnym wywiadzie, który może naprowadzić na rodzaj uczulenia, na jaki cierpi dana osoba, przeprowadza się specjalne testy alergiczne. Mogą być one wykonane z krwi lub w formie testowania na skórze. Za pomocą drobnych, praktycznie bezbolesnych nakłuć wprowadza się pod skórę skoncentrowany alergen w płynie, a potem dokonuje się kontroli reakcji. Jeżeli wysypka lub inny odczyn jest uznany za dostatecznie duży, diagnozuje się alergię i można wdrożyć leczenie.

Czy alergię skórną da się wyleczyć?

Do najskuteczniejszych metod pozbywania się alergii należy odczulanie. Jest to bardzo długi, zazwyczaj kilkuletni proces, podczas którego pacjentowi stopniowo podaje się coraz większe porcje alergenu, by organizm się do nich przyzwyczaił. Najczęściej stosuje się jednak farmakoterapię, która umożliwia w wielu przypadkach całkowite wyeliminowanie objawów.

Czasami leczenie łączy się z użyciem specjalnych maści. Niezbędnym czynnikiem jest ponadto unikanie czynników alergizujących.

Alergia skórna może utrudniać życie, jednak da się z nią żyć. Warto udać się do lekarza, który z pewnością pomoże dobrać najlepszą metodę leczenia.

Możesz ocenić ten artykuł: