Uczucie swędzenia po intensywnym zażywaniu kąpieli słonecznych to częsta sytuacja. U niektórych osób przebiega ono delikatne i nie powoduje znacznego dyskomfortu. U innych natomiast może wiązać się z głębokim bólem. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, co jest przyczyną uciążliwego świądu i jak sobie z nim radzić.

Dlaczego skóra po opalaniu swędzi?

Niestety do tej pory nie udało się jeszcze ustalić jednoznacznej przyczyny świądu powiązanego z poparzeniem słonecznym. Prowadzone badania sugerują jednak, że może mieć to związek z uszkodzeniem zakończeń włókien nerwowych. Znajdują się one w skórze właściwej, leżącej tuż pod naskórkiem i ciągną się aż do tkanki podskórnej. Istnieje również prawdopodobieństwo, że jest on spowodowany reakcją alergiczną na promieniowanie słoneczne, czyli fotodermatozą. Dotyka ona około 10% ludzi i charakteryzuje się intensywnością świądu oraz pojawieniem się pęcherzy.

Świąd jako reakcja organizmu na fotouczulenie

Bywa, że swędzenie skóry wywołane opalaniem jest związane z reakcją fotoksyczną, czyli tzw. fotouczuleniem. Następuje w przypadku reakcji promieniowania UV z niektórymi substancjami zażywanymi w postaci leków, aplikowanymi na skórę preparatami lub spożywanymi pokarmami. Towarzyszą jej przebarwienia, zaczerwienienie oraz intensywny świąd. Bardzo ważne, aby podczas przyjmowania jakichkolwiek leków, dokładnie przeczytać ulotkę i sprawdzić, czy podczas kuracji istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji fotoksycznej.

Co zwiększa ryzyko na wystąpienie poparzenia słonecznego i świądu?

Większe prawdopodobieństwo uszkodzenia naskórka podczas ekspozycji na słońce powoduje brak stosowania odpowiedniej ochrony UV. Częściej spotyka ono również osoby o jasnej karnacji. Wynika to z mniejszej zawartości melaniny, czyli naturalnego zabezpieczenia przez szkodliwymi promieniami. Łatwiej o podrażnienie, także wtedy kiedy skóra jest uszkodzona lub wysuszona. Kiedy pojawia się pierwsze swędzenia skóry i jak długo trwa?

Pierwsze uczucie swędzenia skóry pojawia się zazwyczaj po kilku godzinach lub 1 dniu po zażywaniu intensywnej kąpieli słonecznej. Najczęściej trwa do 2 dni. Nieprzyjemny świąd można koić samemu, stosując specjalne preparaty i wspomagać je domowymi sposobami. Jednak w przypadku kiedy jego czas się wydłuża i objawy stają się bardziej dokuczliwe, konieczna jest konsultacja z dermatologiem.

Jak łagodzić swędzenie wywołane nadmiernym opalaniem?

W celu uśmierzenia świądu i bolesnego pieczenia poparzonej skóry dobrze sprawdzi się aplikacja kosmetyków zawierających D-pantenol, alantoinę, aloes lub inne składniki o działaniu łagodzącym. Warto również sięgnąć po lek przeciwhistaminowy, który zmniejszy swędzenie. Pomocne będą chłodne żelowe okłady i regularne nawadnianie od wewnątrz.

W jaki sposób zapobiec swędzeniu skóry po opalaniu?

Lepiej zapobiegać powstawaniu poparzeń słonecznych, niż je leczyć. Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, konieczne jest regularne stosowanie kremu z wysokim filtrem ochronnym. Należy pamiętać, że opalenizna potrzebuje czasu i jej przyśpieszanie może skończyć się przykrymi skutkami.

Możesz ocenić ten artykuł: