Zmiany skórne, takie jak brodawki czy cysty, które zmieniają swój kształt lub zaczynają krwawić, to najczęstsze powody zgłaszania się do chirurga ogólnego. Na konsultację można zostać skierowanym przez lekarza rodzinnego lub lekarza innej specjalizacji. Czym dokładnie zajmuje się chirurg ogólny i jak przygotować się na wizytę?
Specjalizacja w chirurgii ogólnej
Chirurg ogólny jest lekarzem specjalistą zajmującym się diagnozowaniem i leczeniem, (najczęściej w trybie ambulatoryjnym) różnego rodzaju schorzeń. Wykonuje mniejsze zabiegi chirurgiczne i monitoruje stan zdrowia swoich pacjentów po przebytych operacjach.
Chirurdzy ogólni specjalizują się w leczeniu zmian patologicznych tkanek miękkich. Ich praca, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie sprowadza się wyłącznie do przeprowadzania operacji. Lekarz zajmuje się także diagnozowaniem różnych schorzeń, które mogą dotyczyć:
- narządów wewnętrznych układu trawiennego,
- pęcherza moczowego,
- brzucha,
- klatki piersiowej,
- szyi,
- mięśni,
- tkanki podskórnej,
- skóry.
Chirurdzy ogólni kontrolują proces gojenia ran, chroniąc je przed zakażeniem. Dbają o zachowanie odpowiedniej gospodarki elektrolitowej organizmu, mają wiedzę z zakresu przetaczania krwi i żywienia, ale posługują się technikami operacyjnymi. Udzielają doraźnej pomocy pacjentom, u których dochodzi do stanu zagrożenia życia i zdrowia.
Kiedy potrzebna jest konsultacja z chirurgiem ogólnym?
Lekarz chirurg ogólny zajmuje się pacjentami po wypadkach komunikacyjnych albo innych incydentach, w wyniku których doszło przerwania ciągłości skóry. Specjalistycznej pomocy chirurg ogólny udziela zarówno w gabinecie w poradni chirurgicznej, jak i w ramach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych SOR. Chirurg zdiagnozuje pacjenta i zastosuje odpowiednią metodę leczenia. Oczyści i zszyje ranę, usunie ciała obce tkwiące w skórze, nastawi złamaną kończynę i zajmie się usunięciem skutków oparzeń skóry.
Lekarze innych specjalizacji mogą wysłać swoich pacjentów na konsultacje do chirurga ogólnego. Dermatolog po zdiagnozowaniu zmiany skórnej i stwierdzeniu, że kwalifikuje się ona do usunięcia, wypisze skierowanie do chirurga. Przed operacją chirurg przeprowadza konsultacje.
Lekarze innych specjalizacji mogą wysłać swoich pacjentów na konsultacje do chirurga ogólnego. Dermatolog po zdiagnozowaniu zmiany skórnej i stwierdzeniu, że kwalifikuje się ona do usunięcia, wypisze skierowanie do chirurga. Przed operacją lekarz przeprowadza konsultacje.
Jak wygląda wizyta u chirurga ogólnego?
Jeśli umawiasz się na pierwszą wizytę do chirurga ogólnego, z pewnością przeprowadzi on z Tobą wywiad, zapyta o powód wizyty i zbada Cię. Prawdopodobnie zechce zapoznać się z Twoją dokumentacją medyczną i ewentualnymi wynikami ostatnio wykonanych badań obrazowych, takimi jak: zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.
Jeżeli na podstawie badania fizykalnego nie może postawić diagnozy czy rozstrzygnąć w kwestii dalszej ścieżki leczenia, zleci wykonanie dodatkowych badań, np. RTG, USG, badań biochemicznych czy endoskopowych. Na ich podstawie podejmie decyzję, jak można Cię leczyć.
Jakich zabiegów najczęściej podejmuje się chirurg ogólny?
Pacjenci mogą być leczeni na wiele sposobów – najczęściej w warunkach ambulatoryjnych, o ile ich stan nie wymaga stałego monitorowania funkcji życiowych. Chirurg może wykonywać takie zabiegi jak:
- usuwanie ciał obcych wbitych w tkanki miękkie,
- oczyszczanie ran,
- zszywanie ran,
- założenie i zdjęcie gipsu,
- nacinanie ropni i oczyszczanie ich,
- monitorowanie stanu ran pooperacyjnych,
- założenie i zmiana opatrunku,
- zdjęcie szwów,
- usuwanie kleszcza,
- wykonanie biopsji tkanek w celach diagnostycznych, wraz ze skierowaniem pobranego wycinka na badania histopatologiczne,
- wycinanie znamion skórnych różnego pochodzenia,
- usuwanie wrastających paznokci itp.
Ponadto chirurg podejmie się operacyjnego leczenia urazów tkanek, złamań, skutków oparzeń. Wykona także przeszczepy skóry i innych narządów.
Komentarze (0)