Chyba wszyscy znają w swoim otoczeniu przynajmniej jednego alergika. Uczulenia to bardzo powszechna kwestia i mówi się nawet o tym, że liczba osób cierpiących na tę chorobę dynamicznie ostatnio rośnie. Warto zatem dowiedzieć się nieco więcej o czymś, co niektórzy uważają wręcz za chorobę cywilizacyjną. Czym w ogóle jest alergia? Jak mogą wyglądać symptomy? Jak się je leczy? Zapraszamy do lektury!

Czym w ogóle jest alergia?

Każdego dnia stykamy się z wieloma różnymi czynnikami, które mogą stać się potencjalnymi alergenami. Większość substancji organizm toleruje bądź ignoruje, ale czasami uznaje daną rzecz za zagrożenie. Naukowcy mają trudności z ustaleniem, dlaczego tak się dzieje, ale po zetknięciu z całkowicie nieszkodliwą rzeczą – na przykład orzechem – organizm uwalnia reakcję obronną. Wszystkie symptomy są zatem sygnałem do obrony przed daną rzeczą. O ile jednak w przypadku niektórych elementów, takich jak toksyczne płyny, jest to uzasadnione, o tyle alergią nazywamy niepożądane zachowanie.

Co może uczulać? Jakie są najczęstsze alergie?

Alergenem może stać się praktycznie wszystko. Są osoby uczulone nawet na wodę, światło słoneczne czy drewno, co objawia się reakcją po kontakcie z papierem. Najczęściej jednak pojawiają się nieco bardziej powszechne przypadki. Największą grupę stanowią przede wszystkim uczulenia pokarmowe. Do najpopularniejszych alergenów należą m.in. ryby wraz ze skorupiakami, cytrusy, gluten, pszenica, nabiał, jajka, soja, orzechy i wszelkiego rodzaje ulepszacze bądź konserwanty żywności. Oprócz tego często uczulają pyłki roślinne i drobnoustroje takie jak roztocza, pleśń i grzyby. Bardzo groźne mogą być ponadto uczulenia na jad owadów.

Jakie są najczęstsze objawy towarzyszące alergii?

Symptomy alergii dość często są charakterystycznie związane z typem uczulenia. Przykładowo grupa wziewna, czyli ta dotycząca cząsteczek, które wchłania się drogą oddechową, daje objawy związane właśnie z tą sferą. Są to wiec katar, duszności, kaszel oraz swędzenie i łzawienie oczu. Uczulenie na przykład na kosmetyki lub jakiś materiał jak wełnę objawia się odczynem skórnym, takim jak wysypka czy pokrzywka. Alergie pokarmowe mogą wywołać problemy żołądkowe, takie jak ból brzucha, nudności czy biegunki, a te na jad owadów często kończą się obrzękiem w miejscu ukąszenia.

Jak może wyglądać leczenie alergii?

Najważniejszym etapem leczenia alergii jest jej początkowe rozpoznanie. Trzeba zidentyfikować dane objawy jako alergię, a także odpowiednio sklasyfikować alergen. Po postawieniu diagnozy można wdrożyć odpowiednie leczenie lekami antyhistaminowymi bądź rozpocząć odczulanie.

Ważnym aspektem jest także samo unikanie alergenu i stosowanie różnych zabiegów, takich jak wietrzenie domu, unikanie wychodzenia z domu w okresie pylenia i pytanie o skład potraw w restauracjach.

Alergie to trudne do pozbycia się choroby mogące stanowić nawet zagrożenie dla życia. Jeśli jednak nauczysz się z nimi funkcjonować, Twoje życie może nie wydać się dużo trudniejsze.

Możesz ocenić ten artykuł: