Katar to najczęstsza infekcja, która pojawia się u człowieka bez względu na porę roku. Zgodnie z polskim przysłowiem – leczony katar trwa 7 dni, nieleczony zaś – tydzień. Podpowiadamy, jakie są domowe, sprawdzone sposoby, dzięki którym pozbędziesz się tej uporczywej dolegliwości, nie odwiedzając apteki ani lekarza.

Co może być przyczyną zapalenia błony śluzowej nosa?

Dlaczego czasem budzisz się rano i odczuwasz nieżyt nosa? Być może jest to infekcja wirusowa lub bakteryjna. Zapchany nos to reakcja obronna twojego organizmu. Czasem katar może mieć związek z problemami z zatokami, które wystawiane są na wielką próbę w przestrzeniach biurowych obsługiwanych przez klimatyzację. Różnice temperatur pomiędzy pomieszczeniem a powietrzem na zewnątrz sprawiają, że możesz dostać kataru. Pamiętaj, że jeśli jesteś alergikiem, również toczysz nierówną walkę z tym objawem chorobowym uprzykrzającym życie.

Co zrobić, gdy dopadnie cię nieżyt nosa? Pamiętaj, byś regularnie oczyszczał nos z kataru. Gdy wydmuchujesz wydzielinę, staraj się najpierw opróżnić jedną, a potem drugą dziurkę. Dzięki temu nie przenosisz wirusów czy bakterii odpowiedzialnych za infekcję w głąb nosa. Próba całościowego opróżnienia całego nosa skończy się porażką.

Udrożnij nos, pijąc i jedząc!

Jakie są domowe sposoby na katar? Pierwszym pomysłem na odetkanie nosa jest picie dużej ilości płynów. Pomaga to udrożnić kanały twojego nosa. Bez względu na to, czy jest to gorąca herbata, czy woda, z pewnością zauważysz różnicę w ilości wydzieliny, gdy będziesz pił więcej. Płyny pomagają odetkać zatkany nos i zmniejszyć jego obrzęk. Pamiętaj, że do grupy napojów pomocnych w walce z katarem nie zaliczają się kawa i alkohol.

Ostre jedzenie to także świetny oręż w walce z uporczywym katarem. Jeśli jesteś fanem ostrzejszych przekąsek, to wiedz, że pomogą ci one w walce z cieknącym nosem. Gorące przyprawy, takie jak pieprz, chilli, habanero, wasabi, chrzan lub imbir powodują uczucie ciepła po spożyciu. Jednocześnie rozszerzają korytarze w organizmie i mogą złagodzić problemy z katarem.

Inhalacja kluczem do zdrowego nosa

Inhalacje z pary wodnej to kolejne proste i domowe sposoby na katar. W czajniku gotujesz wodę i gdy ta osiągnie odpowiednią temperaturę, wlewasz ją do miski. Pochylasz się nad nią, nakrywając głowę ręcznikiem i starasz się pobyć w takiej mini saunie do 20 minut. Pamiętaj, by starać się oddychać przez nos i opróżniać dziurki ze śluzu. Oczywiście możesz urozmaicić sobie inhalacje, dodając odpowiednie olejki eteryczne pozwalające zmniejszyć przekrwienie nosa. Do takich środków zaliczamy krople z eukaliptusa, mięty, szałwii, sosny czy tymianku. Sen zawsze jest najlepszym lekarstwem

Nasze babki nie zalecały kąpieli. Warto jednak, byś spróbował ulgi w cierpieniu, biorąc prysznic. Podobnie jak gorąca herbata, prysznic może pomóc złagodzić katar i odetkać zatkany nos. Puszczając gorącą wodę z prysznica, poczujesz ulgę i zluzowanie zapchanych dziurek. Warto też, byś pamiętał o śnie i regeneracji. Utrzymuje ona ciało w doskonałej kondycji i zdrowiu. Wysypiając się, masz pewność, że nieżyt nosa zniknie szybciej niż w ciągu 7 dni. Życzymy zdrowia!

Możesz ocenić ten artykuł: