Coraz więcej osób decyduje się na operacje plastyczne poprawiające urodę. Niektórzy szukają w chirurgii plastycznej sposobu na rozwiązanie problemów psychicznych. W przypadku osób wyjątkowo wrażliwych może to mieć traumatyczne skutki, dlatego przed każdym zabiegiem warto odbyć konsultację z psychologiem.
Według psychologa społecznego Ewy Jarczewskiej-Gerc ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej obowiązkową konsultację psychologiczną warto byłoby wprowadzić przed każdą operacją plastyczną.
Wsparcie psychologa
Jak mówi Jarczewska-Gerc, chirurdzy plastyczni mają podstawową wiedzę z zakresu psychologii, jednak nie jest ona wystarczająca, aby zdiagnozować ewentualne zaburzenia psychiczne pacjenta.
– Niektóre decyzje o operacji plastycznej są podejmowane na bazie emocji, bez przemyślenia konsekwencji i kontrargumentów. Niektóre oczywiście są podejmowane po długoletnich przemyśleniach, jednak także wówczas warto się z psychologiem - przekonuje Jarczewska-Gerc. Jak dodaje, rolą psychologa jest wówczas pokazania drugiego spojrzenia na taki zabieg i zmianę w życiu.
Według wykładowcy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr. Andrzeja Sankowskiego, chirurg przed operacją plastyczną powinien w formie pisemnej podać pacjentowi szczegółowe informacje o zabiegu, osobiście opowiedzieć o zastosowanej technice, materiałach oraz długości rekonwalescencji. Powinien też przedstawić informacje o możliwych powikłaniach. Nie powinien natomiast przeprowadzić zabiegu, jeżeli są przeciwwskazania medyczne, do których należą także "problemy psychiczne i zbytni perfekcjonizm".
Kto decyduje się na operację
Według Jarczewskiej-Gerc pacjentów decydujących się na operacje plastyczne można podzielić na dwie podstawowe grupy. Do pierwszej należą osoby, które wykonują operacje plastyczne, aby przywrócić "normalny" wygląd. Chodzi więc np. o zabiegi rekonstrukcji piersi po mastektomii lub np. rekonstrukcję ucha.
– Wówczas także potrzebna jest konsultacja psychologiczna, aby uświadomić pacjentowi wszystkie aspekty i przygotować na zmiany - ocenia Jarczewska-Gerc.
Jak podkreśla, w przypadku operacji krzywego nosa, operacja może doprowadzić do korzystnego estetycznego efektu, ale jednocześnie może dojść do zaburzenia poczucia własnej tożsamości, ponieważ pacjent przez ostatnich kilkadziesiąt lat przyzwyczaił się do zupełnie innego własnego wyglądu.
Druga grupa pacjentów to osoby, którym - obiektywnie - operacje nie są potrzebne, a ich celem jest poprawa wyglądu, np. operacje powiększenia biustu lub lifting twarzy.
– Psycholog w takim przypadku powinien sprawdzić motywację, a także przekonać się, czy osoba decydująca się na taki zabieg nie ma żadnych zaburzeń psychicznych. Zdarzają się przypadki, gdy efekty operacji nie są takie, jakich oczekiwał pacjent. Osoba, która ma zaburzenia psychiczne, może załamać się, jeżeli efekt operacji plastycznej będzie inny niż oczekiwany - mówi Jarczewska-Gerc.
Operacja zamiast zdrowego trybu życia
Według ekspertki coraz większa popularność operacji plastycznych może u niektórych osób prowadzić do poczucia zdjęcia odpowiedzialności za własne ciało i organizm.
– W przypadku operacji mających na celu utratę masy ciała, np. odsysania tłuszczu, niektórzy pacjenci mogą nabrać przekonania, że to łatwo dostępna metoda i nie trzeba wkładać własnego wysiłku w utrzymanie prawidłowej masy ciała, ponieważ swój wygląd można w każdej chwili poprawić chirurgicznie - ocenia psycholog i podkreśla: choć operacje plastyczne są się coraz łatwiej dostępne i powszechne, ale nie należy zapominać, że są to poważne zabiegi zagrażające życiu lub zdrowiu.
Specjaliści z dziedziny chirurgii plastycznej szacują, że w rocznie ok. 500 tysięcy Polek i Polaków podejmuje decyzję o operacji plastycznej.
Komentarze (0)