Hemoroidy, nazywane też guzkami krwawniczymi, to żylaki odbytu, pojawiające się na zewnątrz lub w jego wnętrzu. Najczęściej znikają same po kilku tygodniach, ale mogą nawracać i utrzymywać się, mimo leczenia.

Znajdź placówki:
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ
Poradnia chirurgii szczękowo-twarzowej na NFZ
Poradnia chirurgii klatki piersiowej na NFZ

Wśród czynników, które mogą wpływać na pojawienie się hemoroidów, wymieniane są ciąża i poród, otyłość, dieta uboga w błonnik, nadużywanie alkoholu, zaparcia i siedzący tryb życia.

Częste występowanie hemoroidów podczas ciąży jest skutkiem podwyższonego poziomu progesteronu w tym okresie. To żeński hormon, który powoduje osłabienie ścian żył. Wskutek powiększenia macicy wzrasta też ciśnienie wywierane na naczynia krwionośne w obrębie miednicy, co sprzyja zastojom krwi w żyłach odbytnicy.

Objawy

Najczęstszym objawem towarzyszącym hemoroidom jest krwawienie z odbytu. Krew ma barwę żywoczerwoną i pojawia się w trakcie lub po wypróżnieniu. Może też pojawić się świąd i wydzielina śluzowa.

Do określenia stopnia zaawansowania choroby hemoroidalnej stosuje się czterostopniową skalę Parksa. Choroba najmniej zaawansowana (stopień I) najczęściej objawia się jedynie występowaniem krwawień. Uwypuklenie guzków jest wówczas widoczne w badaniu wziernikowym. Z kolei choroba najbardziej zaawansowana (IV stopień) cechuje się tym, że guzki przez cały czas utrzymują się na zewnątrz odbytu i nie można ich odprowadzić.

Krwawienie z odbytu nigdy powinno być lekceważone. Wskazane jest, by każde pojawienie się krwi w stolcu skonsultować z lekarzem.

Wczesne stadium

Wybór metody leczenia hemoroidów zależy od nasilenia objawów. We wczesnym stadium można leczyć je zachowawczo - przez zmianę stylu życia i stosując dostępne bez recepty maści lub czopki, które działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwświądowo oraz zmniejszają obrzęki. Należy doprowadzić do normalizacji wypróżnień i zapobiegać zaparciom. Pacjentom zaleca się zmianę na wysokoresztkową i wzbogacenie jej w błonnik.

Wspomagająco w łagodzeniu dolegliwości związanych z wystąpieniem hemoroidów można stosować nasiadówki z kory dębu. Jej głównymi składnikami są garbniki – substancje o działaniu ściągającym, które hamują niewielkie krwawienia.

Aby przygotować nasiadówkę, z kory należy przygotować odwar. Zwykle producenci zalecają, by jedną, dwie łyżeczki sypkiej kory zalać szklanką wody i – bez gotowania - ogrzewać pod przykryciem przez około 30 minut. Tak przyrządzony odwar należy przelać do miski i dodać taką ilość wody, by móc zanurzyć w niej pośladki. Woda powinna mieć temperaturę ciała, a nasiadówka trwać 5-10 minut.

Leczenie operacyjne

Zaawansowane zmiany hemoroidalne mogą wymagać leczenia operacyjnego. Klasyczna metoda chirurgiczna polega na usunięciu żylaków odbytu poprzez ich odcięcie wraz z błoną śluzową. Operację taką wykonuje się w znieczuleniu podpajęczynówkowym lub ogólnym.

Stosowane są też metody zabiegowe, których celem jest umocowanie powiększonych guzków w kanale odbytu bez ich operacyjnego usuwania. Wykonuje się je różnymi technikami, które mają na celu doprowadzenie do zwłóknienia guzka i umocowania go do głębiej położonych tkanek.

Jedną z takich metod jest metoda Barrona. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Polega na założeniu na podstawę guzka specjalnych gumek uciskowych, które powodują jego niedokrwienie i martwicę.

Stosowana jest też m.in. fotokoagulacja. Zabieg ten polega na naświetlaniu promieniami podczerwonymi okolicy naczynia doprowadzającego do guzka krew. Dzięki temu dochodzi do koagulacji naczyń i zmniejszenia wypełnienia guzka krwią.

Możesz ocenić ten artykuł: