Łuszczyca jest jedną z najbardziej dotkliwych i powszechnych chorób skóry. Osoby, które walczą z łuszczycą, nigdy całkowicie się jej nie pozbędą. Nawet kiedy na ich skórze objawów żadnych nie ma, to nigdy nie mogą mieć pewności, że nie pojawią się na niej oznaki choroby w przyszłości.

Pomimo tego, że łuszczyca nie jest żadnym nowym schorzeniem, to dermatolodzy załamują ręce, kiedy ktoś zapyta o wszystkie przyczyny. Są pewne czynniki, które sprzyjają występowaniu łuszczycy, ale na pewno nie są znane wszystkie. Samo leczenie też może być problematyczne. Objawy można zaleczyć, ale mogą powrócić w przyszłości.

Jak leczy się łuszczycę?

Ponieważ łuszczyca jest chorobą natury dermatologicznej, pacjentem opiekuje się dermatolog. To on zleca niezbędne badania, ustala plan leczenia i przepisuje leki. Najczęściej prowadzi się terapię objawową. To znaczy, że wtedy, kiedy choroba nawraca, podejmuje się działania, które mają pomóc cofnąć objawy. Często w terapii pojawia się naświetlanie, a także przyjmowanie leków doustnych i miejscowych. Mogą to być tabletki i maści na łuszczycę ze sterydami. W skrajnie ciężkich przypadkach zaleca się mechaniczne usuwanie łuski.

Czy można temu zapobiec?

Kiedy się ma łuszczycę, to się ją ma i tego nic nie zmieni. Jednak to, czy mamy jej objawy, czy nie, zależy od nas. W dużej mierze można temu zapobiegać. Łuszczyca jest krępująca, zwłaszcza dla kobiet i bardzo rzutuje na kontakty z otoczeniem. Na szczęście zdrowy styl życia i sięganie po odpowiednie preparaty, to często skuteczna profilaktyka.

Na pewno trzeba zrezygnować z używek, za to poleca się spożywanie dużych ilości kwasów Omega-3, witamin A i E. Oprócz tego najlepiej unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce i dbać o odpowiednie nawilżenie skóry. A w tym pomogą dobre kosmetyki na łuszczycę.

Kosmetyki na łuszczycę

Różnego rodzaju kremy, żele i maści na łuszczycę, które są dostępne bez recepty, nie tylko pozwolą uniknąć takich dolegliwości jak pieczenie i świąd, ale znacząco zmniejszają ryzyko poważniejszych wykwitów. Poza tym preparaty bez recepty, chociaż nie zawierają sterydów, są skuteczne i mogą być prawdziwą ulgą, kiedy coś na skórze się już dzieje, ale na wizytę u lekarza specjalisty trzeba jeszcze poczekać.

Nie chodzi jednak o sięganie po zwykłe kosmetyki. Kosmetyki na łuszczycę są do kupienia w aptece. Trzeba zwracać uwagę na to, czy jest informacja o tym, że są do skóry atopowej i łuszczycowej. Mają one specjalistyczny skład i nie zawierają związków zapachowych, konserwantów ani innych substancji, które mogłyby prowadzić do powstania stanu zapalnego na skórze. Najczęściej zawierają takie związki jak witamina A, kwas salicylowy, olej z konopi. Odżywiają, nawilżają i natłuszczają.

Na skórze ma powstać odpowiednia warstwa ochronna. Wybór kosmetyków na łuszczycę jest spory, począwszy od płynów do kąpieli z emolientami, po szampony, balsamy i kremy. Systematyczna pielęgnacja tego typu preparatami pozwoli wieść normalne życie, w którym choroba nie będzie wysuwać się na pierwszy plan.

Możesz ocenić ten artykuł: