Miód jest od wieków wykorzystywany w tradycyjnej medycynie. Przyspiesza gojenie ran i wspiera organizm w walce z różnego rodzaju infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi i grzybiczymi.

Prawdopodobnie każdy słyszał o miodzie lipowym, wielokwiatowym, gryczanym, rzepakowym czy spadziowym. Coraz większą popularnością, cieszą się miody pochodzące z roślin naturalnie występujących w odległych zakątkach świata. Jednym z nich jest miód manuka. Czym się charakteryzuje i dlaczego jest tak wyjątkowy? Poznaj jego właściwości!

Co to jest miód manuka i skąd pochodzi?

Miód manuka powstaje z nektaru krzewów manuki (Leptospermum scoparium), które rosną przede wszystkim w południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii. Manuka jest wiecznie zielonym, miododajnym krzewem, który kwitnie od listopada do stycznia, czyli na przełomie australijskiej wiosny i lata. Roślina ta ma szorstkie i spiczasto zakończone liście oraz drobne białe kwiaty, które są bogate w nektar zbierany przez pszczoły.

Manuka nazywana bywa także drzewem życia i jest jednym z najważniejszych symboli Nowej Zelandii. Dobroczynne właściwości tej rośliny były znane od wieków rdzennym mieszkańcom tych terenów, którzy wykorzystywali nasiona i młode pędy do łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości związanych m.in. z układem pokarmowym.

Miód manuka – jak stosować?

Miód manuka charakteryzuje się specyficznym, intensywnym smakiem. Zawiera takie składniki jak metyloglioksal (MGO), leptozynę, kwasy fenolowe i flawonoidy. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Przyspiesza gojenie się ran i zmniejsza stany zapalne. Aby wykorzystać prozdrowotne właściwości miodu manuka, nie trzeba jednak jechać na drugą półkulę. Na rynku można znaleźć wiele produktów zawierających ten składnik.

Miód manuka można spożywać w tradycyjnej postaci (pamiętając, żeby nie rozpuszczać go w gorącej wodzie, ponieważ, tak jak inne miody, straci wtedy swoje właściwości!). Miód manuka jest stosowany m.in. w przypadku problemów pokarmowych takich jak refluks żołądkowo-przełykowy. Miód manuka jest także składnikiem m.in. pastylek do ssania.

Należy pamiętać, że miodu nie należy podawać dzieciom poniżej 1. roku życia. Osoby chorujące na cukrzycę powinny zachować ostrożność. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem miodu manuka należy skonsultować się z lekarzem.

Miód manuka w kosmetykach

Miód manuka może być stosowany nie tylko doustnie, ale także miejscowo. Często jest wykorzystywany na trudno gojące się rany. Można go znaleźć m.in. preparatach do stosowania na rany oraz opatrunkach. Jego właściwości można wykorzystać w przypadku drobnych skaleczeń, ale także ran pooperacyjnych (po konsultacji z lekarzem).

Miód manuka jest także częstym składnikiem kosmetyków do twarzy i ciała takich jak kremy, balsamy czy maseczki. Dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu jest stosowany przede wszystkim przez osoby zmagające się z trądzikiem.

Możesz ocenić ten artykuł: