Przyszłe mamy oprócz radosnego oczekiwania na narodziny dziecka często odczuwają niepokój przed czekającym je bólem porodowym. Choć całkowicie uniknąć się go nie da, to jest wiele metod, które mogą przynieść rodzącej ulgę.

Znajdź placówki:
Poradnia ginekologiczna na NFZ
Poradnia położniczo-ginekologiczna na NFZ

Należy pamiętać, że osoba sprawująca opiekę podczas porodu powinna przedstawić rodzącej pełną informację o niefarmakologicznych i farmakologicznych metodach łagodzenia bólów porodowych, wspierać rodzącą w wyborze tych metod i respektować jej decyzje.

Metody naturalne

Metody naturalne – to odpowiednie ćwiczenia relaksacyjne, techniki oddychania, masaż, kąpiele w ciepłej wodzie. Rodzącej proponuje się poruszanie podczas pierwszego okresu porodu oraz przyjmowanie takich pozycji, w tym wertykalnych, które są dla niej wygodne, przynoszą jej ulgę w bólu oraz umożliwiają nadzorowanie stanu płodu.

Leki opioidowe czyli narkotyczne

Najczęściej stosowany jest dolargan. Podaje się go dożylnie lub domięśniowo. Ma silne działanie przeciwbólowe, ale także zwiotczające mięśnie, może więc osłabiać skurcze macicy.

Bardzo łatwo przedostaje się z krwią przez łożysko do krwi płodu, powodując u niego czasami zaburzenia oddychania. Bezpiecznie jest więc stosować go tylko w pierwszej fazie porodu, aby nie było go we krwi dziecka w momencie narodzin. Jest lekiem bardzo dobrze tolerowanym przez pacjentki.

Gaz rozweselający

Podtlenek azotu, czyli gaz rozweselający. Jedyny środek wziewny do znieczulenia porodu. Preparat, który ma zastosowanie w położnictwie, to entonox – mieszanka gazowa podtlenku azotu i tlenu. Podtlenek azotu działa przeciwbólowo oraz wykazuje pewne właściwości euforyzujące, czemu zawdzięcza swoją potoczną nazwę "gaz rozweselający". Kobieta po jego użyciu ma lepszy nastrój, jest zrelaksowana i lekko oszołomiona.

Entonox podawany jest rodzącej przez specjalny ustnik lub maseczkę, kobieta może samodzielnie go dawkować. Znieczulenie wziewne porodu jest bezpieczne, nie wywiera szkodliwego wpływu na matkę i dziecko. Rodzące bardzo chętnie z niego korzystają.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

To najbardziej inwazyjny, ale także najskuteczniejszy sposób walki z bólem porodowym. Jest to rodzaj znieczulenia przewodowego. Polega na założeniu specjalnego cienkiego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej kręgosłupa lędźwiowego, w której przebiegają nerwy odpowiedzialne za ból porodowy. Przez cewnik podawane są leki miejscowo znieczulające, które hamują przewodzenie bodźców bólowych w macicy i krocza do mózgu.

Powoduje to znaczne uśmierzenie bólu porodowego bez istotnej blokady ruchowej, może jednak wystąpić przejściowe osłabienie nóg. Zachowane jest uczucie parcia, skurcze są odczuwane jako napinanie brzucha, a kobieta może aktywnie współpracować w czasie porodu. Rodząca może chodzić, wykonywać ćwiczenia na piłce, korzystać z toalety.

TENS – przezskórna stymulacja nerwów

Stymulator TENS to niewielkie urządzenie wytwarzające prądy o niskiej częstotliwości. Podłączone są do niego cztery elektrody, które przykleja się do pleców rodzącej w okolicy kręgosłupa lędźwiowo–krzyżowego. Impulsy elektryczne wywołują efekt przeciwbólowy, skurcze są lżejsze, a na plecach odczuwalne jest mrowienie.

Jest to metoda nieinwazyjna, całkowicie bezpieczna dla matki i dziecka. Jest to również rozwiązanie wygodne – w czasie jego stosowania rodząca może się swobodnie poruszać i zmieniać pozycję.

Możesz ocenić ten artykuł: