Ministerstwo Zdrowia zauważyło, że pandemia koronawirusa uwypukliła wady systemu opieki zdrowotnej. Spostrzeżeniem ministerstwa jest to, że "obniżona zgłaszalność do lekarzy" (a w rzeczywistości zamknięcie przed pacjentami przychodni) skutkowała spadkiem profilaktyki chorób. W związku z tym opracowano program Profilaktyka 40 Plus, który ma ułatwić ubezpieczonym skorzystanie z najważniejszych badań diagnostycznych.

Znajdź placówki:
Poradnia onkologiczna na NFZ
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ

Program jest realizowany od 1 lipca 2021 r. Są nim objęte wszystkie osoby powyżej 40 roku życia. W ramach programu można w prosty sposób uzyskać (z pominięciem wypraszania u lekarza POZ) skierowanie na istotne badania. Warto z tej możliwości skorzystać, bo wiele chorób w początkowym stadium, nie daje zauważalnych objawów. Badania profilaktyczne pozwalają wykryć chorobę wcześnie i przeprowadzić leczenie, które ma większe szanse powodzenia.

Jak zdobyć skierowanie?

Skierowanie można uzyskać za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta lub telefonicznie korzystając z infolinii pod numerem 22 735 39 53. Aby je otrzymać należy udzielić odpowiedzi na pytania w ankiecie. Skierowanie wystawione jest w formie elektronicznej i nie jest wymagane jego dostarczenie na badanie. Przy czym na wizytę należy udać się z dokumentem tożsamości.

Po co ta ankieta?

Oficjalnie ankieta "pozwoli na dokładniejszą ocenę czynników ryzyka i dopasowanie badań laboratoryjnych". Jednak badania zawarte są w "pakiecie", na którego skład w rzeczywistości odpowiedzi nie powinny mieć wpływu. W każdym razie w ankiecie będzie można pominąć pytania, na które "nie zna się odpowiedzi". Jest to bezpieczna opcja dla osób, którym nie podoba się, że państwo zbiera na ich temat wrażliwe informacje.

Jak wygląda ankieta?

Osoby w wieku powyżej 64 lat odpowiadają na proste pytania "tak" lub "nie" dotyczące: przebytych badań, trybu życia, palenia, zdiagnozowanych chorób oraz stanu zdrowia najbliższej rodziny.

Natomiast ankieta Profilaktyki 40 PLUS dla osób w wieku 40-64 lat jest bardziej szczegółowa. Zawiera pytania dotyczące m.in. ryzyka chorób układu krwionośnego, aktywności fizycznej, sposobu odżywiania się, picia alkoholu, palenia i ryzyka chorób onkologicznych.

W których placówkach można wykonać badania?

Program realizowany jest w wybranych ośrodkach zdrowia. Listę tych punktów w największych przedstawiamy w odrębnych publikacjach: Legnica, Wałbrzych, Wrocław, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Lublin, Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, Łódź, Kraków, Tarnów, Płock, Radom, Warszawa, Opole, Rzeszów, Białystok, Gdańsk, Gdynia, Bielsko-Biała, Bytom, Częstochowa, Gliwice, Katowice, Ruda Śląska, Rybnik, Sosnowiec, Tychy, Zabrze, Kielce, Olsztyn, Kalisz, Poznań, Koszalin, Szczecin.

Jakie badania obejmuje program Profilaktyka 40 Plus?

Program obejmuje następujące badania:

  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • morfologia krwi obwodowej z wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • AlAT, AspAT i GGTP - próby wątrobowe,
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
  • PSA - antygen swoisty dla stercza całkowity (tylko mężczyźni).

Dodatkowo w ramach Profilaktyki 40 Plus będzie możliwe zrobienie podstawowych pomiarów: wagi i wzrostu, wskaźnika BMI, pomiar ciśnienia krwi i tętna (wraz z oznaczeniem miarowości pracy serca).

Możesz ocenić ten artykuł: