320 tysięcy wizyt ambulatoryjnych, 100 tysięcy hospitalizacji, 22 tysiące zabiegów operacyjnych rocznie - tak w liczbach wygląda praca Centrum Onkologii Instytut i. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

Znajdź placówki:
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ
Fizjoterapia ambulatoryjna na NFZ
Poradnia genetyczna na NFZ

Jest to specjalistyczny ośrodek regionalny oraz akademicki, który od kilkudziesięciu lat specjalizuje się w leczeniu nowotworów narządów litych. Instytut reprezentuje III, najwyższy stopień referencyjności.

Centrum Onkologii składa się z części klinicznej i naukowo-badawczej.

Jak leczy Centrum Onkologii

Część kliniczna dzieli się na tzw. kliniki narządowe, które kompleksowo zajmują się określonymi nowotworami, m.in. tkanek miękkich, kości, układu nerwowego, narządów płciowych kobiet, układu moczowego, płuc i klatki piersiowej, układu chłonnego, układu pokarmowego, nowotworami głowy i szyi, a także nowotworami piersi i chirurgią rekonstrukcyjną.

W strukturze Centrum Onkologii działają także: zakłady badań podstawowych, zakłady diagnostyczne i zakłady terapeutyczne.

Centrum podkreśla, że jego zakłady: teleradioterapii oraz brachyterapii "realizują wszystkie współcześnie dostępne procedury leczenia promieniami", a zakłady diagnostyczne świadczą pełen zakres usług, w tym m.in. cytologiczne, cytochemiczne, genetyczne.

Struktura Centrum pozwala na objęcie pacjenta kompleksowym leczeniem onkologicznym począwszy od diagnostyki, przez leczenie zachowawcze (m.in. chemioterapia, radioterapia, interna, medycyna paliatywna, rehabilitacja, psychoonkologia) po opiekę szpitalną (chirurgia onkologiczna, ogólna i naczyniowa).

Centrum realizuje także program przeszczepiania komórek macierzystych; kliniki placówki posiadają akredytacje Ministerstwa Zdrowia na wykonywania wszystkich rodzajów transplantacji

W ośrodku działa przychodnia przyszpitalna, w której przyjmują lekarze ze wszystkich klinik. Pacjenci mogą zgłaszać się do lekarza onkologa w Centrum bez skierowania.

Działalność naukowa i nie tylko

Oprócz leczenia Centrum prowadzi też działalność: naukową, usługową i edukacyjną. Centrum jest m.in. jednym z głównym ośrodków szkolenia kadr medycznych, wydaje własne periodyki o tematyce onkologicznej, a pracownicy Instytutu biorą udział w opracowywaniu zaleceń postępowania w przypadku nowotworów złośliwych.

Centrum Onkologii jest też wiodącym ośrodkiem w badaniach z zakresu epidemiologii nowotworów; współpracuje też z WHO w dziedzinie wdrażania działań na rzecz Europy wolnej od tytoniu.

Ponadto ośrodek jest odpowiedzialny za prowadzenie Krajowego Rejestru Nowotworów Złośliwych, koordynuje również działalność rejestrów wojewódzkich. Ponadto prowadzi program prewencji nowotworowej. W 2011 r. otwarto Centrum Profilaktyki Nowotworów, które jest pierwszą placówką w Polsce, umożliwiającą prowadzenie kompleksowej profilaktyki raka jelita grubego, szyjki macicy i piersi, nowotworów skóry. Centrum prowadzi m.in. profilaktyczne badania przesiewowe, Poradnię Pomocy Palącym, bada skłonności genetyczne do powstawania nowotworów.

Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie jest jednym z najstarszych na świecie ośrodków, zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych. Otwarcie Instytutu, na którym obecna była Skłodowska-Curie nastąpiło 29 maja 1932 r. Instytut rozpoczynał działalność przy ul. Wawelskiej w Warszawie, dziś jego główna siedziba mieści się na warszawskim Ursynowie, przy ul. Roentgena.

Możesz ocenić ten artykuł: