Charakterystyczne swędzenie w okolicach ust - to często pierwszy symptom atakującej organizm opryszczki. Następnie na granicy ust pojawiają się charakterystyczne zmiany - małe pęcherzyki wypełnione płynem, które przysychają, a po kilku dniach znikają.

Znajdź placówki:
Poradnia stomatologiczna na NFZ

Opryszczka wargowa, potocznie nazywana "zimnem" lub "skwarą" - to jedna z najbardziej powszechnych chorób zakaźnych skóry i błon śluzowych. Ponieważ objawy zwykle ustępują po kilku dniach, pacjenci rzadko traktują to schorzenie poważnie. Może jednak nawracać i powodować komplikacje.

Wirus Herpes simplex

Opryszczkę wargową wywołuje wirus Herpes simplex typu 1. Wywołuje on typowe zmiany na ustach, zwykle zmiany zapalne na pograniczu błon śluzowych i skóry. Niekiedy może powodować zapalenie rogówki lub spojówki, ale zdarzają się przypadki, gdy dochodzi do zapalenia mózgu.

Czynniki sprzyjające aktywacji wirusa to: osłabienie organizmu, stres, miesiączka, przeziębienie, nagłe wychłodzenie organizmu ale także intensywne opalanie się na mocnym słońcu, czy podrażnienie okolic ust w trakcie wizyty u dentysty.

Jak można się zarazić

Wirus opryszczki jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych wirusów wśród ludzi, a jego nosicielami jest większość z nas. Wśród osób w wieku ponad 70 lat nosicielami jest ok. 90 proc. ludzi. U wielu osób, nigdy nie dochodzi do jego aktywacji.

Wirus ten roznosi się drogą kropelkową i przez dotyk. Charakterystyczne pęcherzyki z płynem pękają, a to powoduje szybkie rozprzestrzenianie się zmian oraz wirusa. Jeżeli mamy "zimno" wówczas, aby nie przenosić wirusa, należy szczególnie pamiętać o myciu rąk, korzystaniu z własnych naczyń i sztućców oraz ograniczyć całowanie.

Objawy i skutki

Oprócz charakterystycznych pęcherzyków atakowi wirusa mogą towarzyszyć także silne bóle głowy, uczucie rozbicia, podwyższona temperatura.

Swędzące pęcherzyki zwykle po kilku dniach przysychają i odpadają, a po "zimnie" nie zostaje żaden ślad. Może się jednak zdarzyć, że gdy opryszczka atakuje dość często, a zmiany pojawiają się w tym samym miejscu, wówczas może tam powstać nawet szpecąca blizna lub zmiana konturu ust.

Choroba ta niekiedy prowadzi do powikłań. Zwykle dotyczy to osób z obniżoną odpornością, np. po przeszczepach lub nosicieli wirusa HIV oraz chorych na AIDS. Wśród powikłań wymieniane są m.in. infekcja rogówki lub spojówki, co może skutkować upośledzeniem wzroku. Może także dojść do zaatakowania przez wirus opryszczki centralnego układu nerwowego.

Sposoby leczenia

Większość przypadków wymaga jedynie leczenia objawowego, czyli łagodzenia objawów poprzez smarowanie zmian antywirusowymi maściami i kremami lub przyklejanie specjalnych plasterków. Jeżeli choroba często nawraca lub towarzyszą jej bóle głowy, wówczas można zastosować leczenie farmakologiczne lekami przeciwwirusowymi jak acyklowir, walacyklowir lub famcyklowir.

Jeżeli przyjmiemy lek, gdy poczujemy pierwsze swędzenie, ale przed pojawieniem się pęcherzyków, wówczas "zimno" może w ogóle się nie pojawić. Gdy jednak pęcherzyki już zaatakują usta, przyjmowanie leków pomoże zmniejszyć swędzenie i skróci czas gojenia się.

Domowe sposoby

Różnorodność domowych sposobów na opryszczkę jest ogromna, jednak mogą one przynieść tylko chwilową ulgę. Niektórzy próbują pozbyć się "zimna" smarując zmianę pastą do zębów, spirytusem, sokiem z cytryny, maścią cynkową lub przykładając aspirynę".

Po fachową pomoc warto jednak udać się do lekarza, zwłaszcza gdy opryszczka często nawraca.

Więcej informacji na stronie www.bezopryszczki.pl

Możesz ocenić ten artykuł: