Są tradycyjne sposoby leczenia objawów przeziębienia, które nie tracą na popularności mimo dostępności środków farmakologicznych. Należą do nich inhalacje, powszechnie cenione za swoją skuteczność. Jak przeprowadzać inhalacje, z czego wynika ich skuteczność i jak dobrać dodatki, aby złagodzić określone objawy? Sprawdź.

Inhalacje to najprostszy sposób na przyspieszenie i zmaksymalizowanie kuracji przeciwprzeziębieniowej z wykorzystaniem odpowiednio dobranych środków. W przypadku problemów z układem oddechowym tylko aplikowanie remediów metodą wziewną przynosi szybkie i zauważalne rezultaty. Łykanie tabletek czy picie syropów nie przyniesie takich rezultatów.

Na czym polega inhalacja?

Inhalacja to, najprościej mówiąc, wdychanie pary wodnej wraz ze znajdującymi się w niej środkami w stanie lotnym. Mogą być to na przykład olejki lub wywar ziołowy.

Aby przygotować inhalację, niepotrzebny jest żaden profesjonalny sprzęt. Wystarczy sięgnąć po zwykły garnek i podgrzać w nim wodę, dodając wybrany przez siebie składnik przeciwkaszlowy czy przeciwprzeziębieniowy. Gdy zacznie parować, czas zdjąć garnek z ognia i przykryć czystą ściereczką czy ręcznikiem (dbając oczywiście o to, by go nie zamoczyć. Można również nałożyć ręcznik na głowę w taki sposób, by zakrywał twarz.

Nachylając się nad parującym garnkiem, należy wdychać parę przez co najmniej kilka minut. Im głębsze wdechy, tym większa skuteczność inhalacji.

Inhalacje – profilaktyka czy leczenie?

Inhalacja może być zarówno metodą profilaktyczną, jak i metodą leczenia. Niektórzy stosują ją w sezonie jesienno-zimowym celem oczyszczenia i nawilżenia dróg oddechowych. Pomaga to w profilaktyce przeziębień, kaszlu i zapalenia gardła. Wbrew pozorom, inhalacje warto przeprowadzać od czasu do czasu również w lecie. Klimatyzacja może sprzyjać rozwojowi infekcji, a inhalacje pomagają im zapobiec. W celach profilaktycznych do inhalacji najczęściej stosuje się roztwór soli fizjologicznej.

Metoda ta może również leczyć – zwłaszcza jeśli dobierzesz odpowiednie specyfiki. Inhalacje mogą również przynieść ulgę osobom zmagającym się z chronicznymi chorobami układu oddechowego takimi jak astma.

Co wykorzystać do inhalacji na przeziębienie i kaszel?

Przygotowując inhalację, możesz dodać do gotującej się wody naturalne olejki lub zioła. W przypadku przeziębienia, świetnie sprawdzi się olejek eukaliptusowy, otwierający drogi oddechowe i ułatwiający odkrztuszanie, działający bakteriobójczo olejek lawendowy czy mający właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe olejek goździkowy.

Z przeziębieniem świetnie poradzą sobie również zioła. Popularnym wyborem jest rumianek, działający łagodząco i kojąco na drogi oddechowe. Również koper włoski doskonale działa zarówno na przeziębienie jak i kaszel. Jego właściwości przeciwgorączkowe i napotne pomagają zwalczać objawy przeziębienia. Koper rozrzedza również wydzielinę oskrzelową, co ułatwia odkrztuszanie.

Możesz ocenić ten artykuł: