Sól fizjologiczną wykorzystuje się w tradycyjnym leczeniu na różne sposoby. Czy jej stosowanie to dobra metoda na katar? Jak zaaplikować roztwór z soli fizjologicznej, aby zmaksymalizować jego dobroczynne działanie? Przygotowaliśmy wskazówki, które mogą w tym pomóc.

Stosowanie soli fizjologicznej ma w medycynie długą tradycję. Jest to wszechstronna substancja o szerokim zastosowaniu – bezpieczna i łatwo dostępna w aptekach. Inaczej określa się ją mianem płynu fizjologicznego. Sprzedawana jest w formie izotonicznego roztworu chlorku sodu. Preparaty apteczne zazwyczaj mają stężenie 0,9% NaCl.

Do czego stosuje się sól fizjologiczną?

Sól fizjologiczną stosuje się w szpitalach jako elektrolit. Często z jej wykorzystaniem uzupełnia się płyny za pośrednictwem kroplówki. Ze względu na swoje właściwości oczyszczające i antybakteryjne, świetnie sprawdza się również do przemywania skóry.

Roztwór soli fizjologicznej w niewielkim stężeniu nadaje się również do przemywania oczu, na przykład, gdy dostanie się do niego ciało obce. Substancja może zneutralizować zanieczyszczenie, a przy tym nawilżyć oko, co spowoduje naturalne usunięcie ciała obcego.

Stosowanie soli fizjologicznej jest przydatne również przy problemach z katarem i kaszlem. W jaki sposób wykorzystać jej właściwości w przypadku tych objawów?

Inhalacje z wykorzystaniem soli fizjologicznej – jak je przeprowadzić?

Inhalacje to świetny sposób na złagodzenie objawów kaszlu i kataru, a także udrożnienie dróg oddechowych. Przy kaszlu mokrym mogą wspomóc odkrztuszanie wydzieliny, a przy suchym - nawilżyć śluzówkę, co przynosi ulgę przy uporczywym odruchu odkrztuszania. Są też inne metody na walkę z katarem, można się z nimi zapoznać w artykule: "Samodzielna walka z katarem - poznaj nasze sposoby!".

Aby przeprowadzić inhalację, możesz wykorzystać prost domowy sposób, czyli tzw. ,parówkę". W takim wypadku wystarczy podgrzać roztwór w garnku, a następnie nałożyć na twarz ręcznik, pochylić się nad garnkiem i zacząć wydychać parę wodną. To skuteczna metoda, choć niezbyt wygodna. Nie sprawdzi się również dla dzieci ze względu na ryzyko poparzenia.

W ich przypadku, lepiej zdecydować się na inhalację z wykorzystaniem nebulizatora. Jest to przyrząd służący do inhalacji z wykorzystaniem środków płynnych. Nebulizator można stosować nawet u najmłodszych dzieci, ponieważ nie wymaga on synchronizacji oddechu. Wystarczy nałożyć maseczkę i odczekać określoną ilość czasu. W aptekach możesz kupić gotowe ampułki z solą fizjologiczną do nebulizatora, które wystarczy umieścić w komorze urządzenia.

Nebulizator jest nie tylko wygodniejszy i bezpieczniejszy, ale również gwarantuje większą skuteczność inhalacji. Pod jej wpływem wydzielina oskrzelowa rozrzedza się, co ułatwia odkrztuszanie. Z kolei nos można w ten sposób udrożnić.

Płukanie nosa solą fizjologiczną – dlaczego warto?

Sól fizjologiczna nawilży śluzówkę nosa, a jednocześnie go udrożni. Zamiast stosować inhalacje, możesz wykorzystać szybszy sposób, jakim jest spray lub zakroplenie śluzówki roztworem. Natychmiastowa ulga gwarantowana! Jeśli zmagasz się z suchością nosa spowodowaną ogrzewaniem czy klimatyzacją, również warto wykorzystać ten sposób.

Możesz ocenić ten artykuł: