Alergia staje się coraz częstszym zjawiskiem na świecie. W ostatnim czasie zwiększa się częstość jej występowania. Jak można ją zdefiniować? Jakie są jej rodzaje? Jakie objawy wywołuje reakcja alergiczna? Skąd się bierze oraz jak można ją zdiagnozować? Na te pytania znajdą Państwo odpowiedź w tym artykule.

Kilka słów o alergii – definicja i rodzaje

Alergia (gr. allos – inny, ergos – reakcja; dosłownie "odmienna reakcja") jest patologiczną reakcją układu immunologicznego. Pojawia się ona w związku z kontaktem na niektóre substancje, które na ogół nie są szkodliwe same w sobie. Organizm traktuje je jednak jako zagrażające, co powoduje reakcję obronną organizmu.

Najczęściej wyróżniane są następujące rodzaje alergii: pokarmowa, kontaktowa, wziewna i iniekcyjna oraz na jad. W zależności od jej rodzaju obserwuje się różne reakcje organizmu (czasami podobne, czasami mniej). Przykładowo przy alergii kontaktowej, która powstaje w wyniku styczności alergenu ze skórą, najczęściej pojawia się zaczerwienienie, grudki, świąd, pęcherze i obrzęk.

A jakie objawy pojawiają się przy innych rodzajach alergii?

Alergia pokarmowa związana ze spożyciem pokarmu wywołuje zwykle objawy ze strony układu trawiennego – biegunka, zaparcia, bóle brzucha, nudności, ale także mogą pojawić się dolegliwości skórne czy ze strony układu oddechowego (np. trudności w oddychaniu). Alergia wziewna związana ze wdychaniem powietrza, w którym znajdują się alergeny, wywołuje zwykle wodnisty katar, łzawienie i zaczerwienieni oczu. Alergia po przyjęciu leku może przebiegać łagodnie – świąd czy obrzęk albo doprowadzić do poważnych objawów (np. zaburzenie pracy serca). Podobnie jest w przypadku uczulenia na jad.

Dlaczego ludzie borykają się z alergią?

Wyróżniamy kilka przyczyn pojawienia się alergii. Pierwszą z nich jest genetyka. U dzieci, których rodzice borykają się z uczuleniami, zwiększa się prawdopodobieństwo pojawienia się tej przypadłości u nich samych. Istotny jest także sposób karmienia dziecka – mlekiem matki, czy mlekiem sztucznym. Z badań wynika, iż w mleku matki są przeciwciała IgG, które pełnią funkcję ochronną. W świecie badaczy mówi się także o hipotezie higienicznej. Z jednej strony higiena pomaga to unikać wielu chorób, z drugiej zaś jej nadmiar skutkuje zaburzeniami rozwoju mikroorganizmów, które są korzystne dla działania układu odpornościowego.

Co jeszcze wpływa na jej powstanie?

Istotną przyczyną może być ekspozycja na alergeny (a dokładniej na duże ich stężenie) np. sierść kota, dym papierosowy. Istotną rolę odgrywają także inne choroby, z którymi się borykamy, a które w połączeniu z predyspozycjami genetycznymi zwiększają ryzyko ich wystąpienia. Możemy tutaj wyróżnić astmę, częste infekcje zatok, chorobę obturacyjną płuc, czy atopowe zapalenie skóry.

Mówiąc o diagnostyce alergii, najczęściej rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem. Następnie przeprowadzane są badania, np. testy skórne, ekspozycyjne czy badania serologiczne.

Podsumowując, alergie dotykają coraz więcej ludzi na świecie. Są one nieprawidłowymi reakcjami organizmu na pojawiającą się substancję. Wyróżni się kilka jej rodzajów, a każda z nich charakteryzuje się pewnymi objawami. Za przyczyny jej powstania uznaje się zarówno uwarunkowania genetyczne, jak i środowiskowe.

Możesz ocenić ten artykuł: