Farmaceuci przestaną wkrótce zgadywać, jakie leki zapisał nieczytelnie na recepcie lekarz. Dlaczego? Bo zostaną wprowadzone e-recepty. Elektroniczne będą także skierowania na badania i zabiegi.

Znajdź placówki:
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ

Prawdziwa elektroniczna rewolucja czeka polskich pacjentów w perspektywie kilku lat.

– Ale nie będzie to rewolucja nieprzyjemna. Wręcz przeciwnie. Będzie służyła usprawnieniu pracy lekarzy, wygodzie pacjentów i farmaceutów - zapewnia rzeczniczka Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ) Katarzyna Maćkowska.

e-rewolucja 2015

Resort zdrowia chce, by e-recepty, e-zwolnienia, e-skierowania i e-zlecenia zaczęły obowiązywać w 2015 roku. Od tego czasu zamiast wypisywania wszystkich tych dokumentów w tradycyjny sposób tj. na papierowych drukach, recepta albo skierowanie do specjalisty zostaną wydane w formie elektronicznej.

– Będzie to możliwe dzięki temu, że każdy pacjent będzie miał swoje indywidualne Internetowe Konto Pacjenta. Na nim będzie zapisana historia wizyt lekarskich, badań, konsultacji, zarówno tych prywatnych, jak i publicznych. To narzędzie pozwoli na uruchomienie szeregu innych elektronicznych udogodnień - wyjaśnia Maćkowska.

Elektroniczna informacja ma wyeliminować potencjalne błędy, np. w zapisie czy odczycie dokumentów, oraz usprawnić obsługę pacjentów. - Mniej czasu na formalności i gromadzenie dokumentów, to także więcej czasu na leczenie i pacjenta - przekonują specjaliści z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

W ramach elektronicznej rewolucji lekarz, zamiast wystawić papierowe skierowanie na zabieg lub do specjalisty, wyśle na konto pacjenta e-zlecenie albo e-skierowanie. Dzięki temu pracownicy medyczni z uprawnieniami i dostępem do wystawianych elektronicznych dokumentów nie będą już musieli rozszyfrowywać ręcznych zapisów lekarza, a odpowiednia informacja "wyskoczy" na ekranach ich komputerów.

Przychodnia nie będzie też wysyłała do ZUS papierowych zwolnień, ale zrobi to w formie elektronicznej.

Czytelne e-recepty

Dla pacjentów najważniejszą rewolucją będzie bez wątpienia ta związana z wystawianiem recept. Zdaniem specjalistów z CSIOZ dzięki wprowadzeniu e-recept wyeliminowana zostanie możliwość wystawienia recepty nieczytelnej, której farmaceuta nie będzie mógł zrealizować.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Pacjent, który będzie miał Internetowe Konto Pacjenta, otrzyma od lekarza kod recepty - przyjdzie on na konto poczty elektronicznej lub sms-em pod wskazany numer telefonu. Kod ten pacjent poda w aptece i na tej podstawie recepta zostanie zrealizowana.

Co ciekawe, e-receptę będzie można w aptece zrealizować częściowo, co obecnie nie jest możliwe. Oznacza to, że każdy lek będzie można wykupić w innej aptece, kierując się np. ceną danego specyfiku w poszczególnych aptekach.

Jeśli po wprowadzeniu systemu e-recept ktoś nie będzie korzystał z telefonów komórkowych lub nie będzie miał internetowego konta, lekarz przygotuje mu wydruk, który będzie podobny do dzisiejszej recepty. Będą na nim podstawowe informacje o lekach i dawkowaniu. Ponadto będzie tam kod kreskowy, który zostanie odczytane przez farmaceutę w aptece.

Możesz ocenić ten artykuł: