Profilaktyczne pomiary ciśnienia w domowych warunkach są bardzo ważne. Dzięki temu możesz obserwować aktualny stan zdrowia. Na rynku znajdziesz mnóstwo ciśnieniomierzy różnego rodzaju. Jaki powinien być ten, który zastosujesz? Sprawdź to!

Najpopularniejsze typy ciśnieniomierzy

Dzięki pojawieniu się przenośnych urządzeń do pomiaru ciśnienia tętniczego krwi komfort dokonał się znaczny postęp w profilaktyce. Dzisiaj każdy może mieć swój ciśnieniomierz w domu i samodzielnie go używać. Do wyboru masz urządzenia:

  • rtęciowe (obecnie już archaiczne);
  • zegarowe ze statoskopem;
  • nadgarstkowe;
  • elektroniczne.

Dzięki mnogości sprzętu pomiarowego każdy może wybrać odpowiedni dla siebie.

Najważniejsze cechy domowego ciśnieniomierza

Co powinien mieć ręczny ciśnieniomierz, który wykorzystujesz w domu? Przede wszystkim jego budowa musi być kompaktowa. Bez tego trudno jest posługiwać się nim samodzielnie. Dodatkowo liczy się łatwość obsługi. Szczególnie w stanach podniesionego lub obniżonego ciśnienia, gdy samopoczucie nie jest najlepsze, ma to szczególne znaczenie. Kolejna sprawa to dokładność pomiarowa. Bardzo smukły i łatwy w obsłudze ciśnieniomierz na nic się zda, jeśli pokazywane wyniki nie będą wiarygodne.

Który ciśnieniomierz będzie najlepszy dla Ciebie – sprzęt manualny mankietowy

Są osoby, które bazują na tradycyjnych rozwiązaniach. Skoro lekarze posługują się mankietowymi ciśnieniomierzami ze stetoskopem, oni również chcą taki mieć w domowym zaciszu. Trzeba przyznać, że może to być dobre rozwiązanie, chociaż nie jest pozbawione wad. Dla przykładu sprzęt wymagający ręcznego pompowania rękawa, nasłuchiwania szumu fal tętniczych oraz umiejętnego upuszczania powietrza, może się nie sprawdzić dla osób starszych i samotnych. Jest jednak bardzo dokładny, o ile umie się nim posługiwać.

Wybór najlepszego ciśnieniomierza – egzemplarze nadgarstkowe

Pewnym rozwiązaniem dla osób wymagających kompaktowych rozmiarów jest ciśnieniomierz nadgarstkowy. To smukły sprzęt, który może być obsługiwany przez jedna osobę. Pomiar wykonywany jest automatycznie, a urządzenie bazuje na zasilaniu bateryjnym. Można go bez problemu zabrać w podróż. Mierzenie ciśnienia tętniczego w przypadku tego sprzętu wymaga jednak zachowania pewnych zasad. Chodzi m.in. o ułożenie nadgarstka na wysokości serca, kilkuminutowy spoczynek przed pomiarem, czy zaprzestanie spożywania posiłków kilkanaście minut przed zmierzeniem.

Poszukiwania najlepszego ciśnieniomierza – modele mankietowe elektroniczne

Innym wyborem mogą okazać się produkty elektroniczne z tradycyjnym mankietem do pomiaru naramiennego. Te typy ciśnieniomierzy również można obsługiwać samodzielnie, a dla wielu osób są bardziej wiarygodne niż egzemplarze nadgarstkowe. Zwykle bazują na zasilaniu bateryjnym lub sieciowym. Modele elektroniczne mankietowe podobnie jak nadgarstkowe wyświetlają wynik na ekranie i do pomiaru nie wymagają niczego więcej prócz odpowiednim ustawieniem ciała i naciśnięciem kilku przycisków. Niektórzy jednak kwestionują dokładność pomiarową egzemplarzy elektronicznych.

W artykule https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/na-co-zwrocic-uwage-przy-wyborze-cisnieniomierza-oraz-termometru-bezdotykowego/ znajdziesz więcej informacji o tym zagadnieniu.

Możesz ocenić ten artykuł: