Korzystanie z solariów jest popularnym sposobem na uzyskanie opalenizny przez cały rok. Nie powinny w nich jednak opalać się osoby poniżej 18. roku życia - naświetlanie skóry promieniami UV w młodym wieku może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania na raka skóry.

Znajdź placówki:
Poradnia onkologiczna na NFZ

W trakcie opalania skóra powinna być czysta, bez makijażu czy kosmetyków, kremów i perfum, ponieważ mogą one zwiększyć wrażliwość skóry na światło. Wskazane jest stosowanie kremów chroniących i pielęgnujących skórę, specjalnie przeznaczonych do opalania w solarium.

Biologiczne skutki opalania zależą od jakości promieniowania i od indywidualnej czułości skóry, czyli jej fototypu. Fototypów jest sześć - są one zależne od rasy człowieka i ekspozycji na promieniowanie UV.

Fototyp I posiadają osoby o białej skórze, często piegowatej, o niebieskich, zielonych lub piwnych oczach oraz o włosach koloru blond lub rudych. Ich skóra zawsze ulega oparzeniom i trudno się opala. Z kolei osoby o fototypie VI mają ciemnobrązową lub czarną skórę, która nigdy nie ulega oparzeniom i zawsze mocno się opala.

Zasady bezpieczeństwa

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z solariów korzysta 10 proc. populacji Europy i USA. WHO opracowała zasady racjonalnego korzystania z solariów; wiek poniżej 18 lat jest jednym z przeciwwskazań.

Z kolei wytyczne Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczące rozsądnego opalania się w solariach mówią, że w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo należy korzystać z tych salonów, w których przestrzegane są wymagania dotyczące maksymalnego poziomu promieniowania UV oraz warunków sanitarnych.

UOKiK zwraca uwagę, że w solarium powinny być dostępne gogle ochronne, które jako środki ochrony indywidualnej powinny być oznakowane znakiem "CE". W miejscu widocznym dla klientów salonu powinny znajdować się także informacje dotyczące zasad bezpiecznego korzystania z solarium i prawidłowego opalania, np. zalecenia dotyczące czasu ekspozycji, stosowania gogli ochronnych i przeciwwskazań do opalania.

W przypadku zastrzeżeń co do bezpieczeństwa urządzeń opalających należy powiadomić Inspekcję Handlową. Wykaz jej inspektoratów i delegatur dostępny jest na stronie UOKiK: uokik.gov.pl.

Komisja Europejska za bezpieczne uznaje promieniowanie o natężeniu 0,3 W/m kw. Ta wartość jest równoznaczna z poziomem promieniowania UV występującym na równiku w południe i jest wystarczająca do skutecznego opalenia naszego ciała. Wartości tej nie powinno przekraczać promieniowanie emitowane przez łóżka opalające.

Niebezpieczeństwa związane z korzystaniem z solarium

Należy pamiętać, że promieniowanie ultrafioletowe zostało sklasyfikowane przez WHO jako kancerogenne, czyli zwiększające ryzyko rozwoju nowotworu. Promieniowanie UV pochodzące zarówno ze słońca, jak i urządzenia opalającego, może spowodować także nieodwracalne uszkodzenia skóry lub oczu.

Naświetlanie skóry promieniami UV może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka skóry, więc korzystanie z solariów odradza się osobom posiadającym na ciele więcej niż 16 pieprzyków o średnicy 2 mm lub większej, a także osobom posiadającym pieprzyki asymetryczne o średnicy większej niż 5 mm, o zmiennej pigmentacji i nieregularnych brzegach.

Ekspozycja na promienie UV może spotęgować objawy niektórych chorób i skutki uboczne stosowania leków, dlatego z solarium nie powinni korzystać chorzy na bielactwo, cierpiący na raka skóry i po przebytym raku skóry, a także osoby z chorobami tarczycy, nadciśnieniem tętniczym oraz zaburzeniami krążenia. Przed opalaniem należy unikać zażywania preparatów zawierających dziurawiec - ma on właściwości fotouczulające.

Możesz ocenić ten artykuł: