Po nocy poziom glukozy we krwi jest niski, a jeśli nie zjemy śniadania, może się dodatkowo obniżyć. Bez glukozy - której nasz mózg potrzebuje do pracy - będziemy śpiący, będzie bolała nas głowa, nie będziemy się mogli skupić. Dlatego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia.

Z badań wynika, że uczniowie, którzy jedzą prawidłowo skomponowane śniadania szybciej pracują na lekcjach, popełniają mniej błędów, mają więcej pomysłów, uzyskują lepsze wyniki w testach na sprawność fizyczną.

Dlaczego warto jeść śniadanie?

Dietetyk z Instytutu Żywności i Żywienia Hanna Stolińska mówi: Obniżenie poziomu glukozy upośledza funkcje komórek całego organizmu, ale szczególnie komórek nerwowych mózgu; wpływa niekorzystnie na procesy poznawcze, w tym na tempo przypominania sobie zdobytych wiadomości.

Jedzenie śniadań zmniejsza także ryzyko nadwagi i otyłości. Zapobiega wieczornym napadom głodu.

– Zjedzenie śniadania powoduje, że pula naszych zasobów energetycznych w ciągu dnia jest rozłożona bardziej prawidłowo. Nieregularne jedzenie, to jeden z czynników ryzyka odkładania się nadmiaru tkanki tłuszczowej - mówi dietetyk.

Jak skomponować śniadanie?

Stolińska podkreśla: śniadanie to czas, kiedy możemy zjeść więcej. Przygotowując je, należy jednak pamiętać o kilku zasadach.

Śniadanie należy jeść najpóźniej godzinę po przebudzeniu. - Przerwa między kolacją a śniadaniem jest bardzo długa. Są osoby, które jedzą ostatni posiłek ok. godz. 17-18, więc czasem wynosi ona nawet 16 godzin. To źle, bo powoduje, że poziom glukozy w naszym organizmie znacznie spada. Powinno się jeść 2-3 godziny przed snem - mówi dietetyk.

Bardzo ważne jest też, by produkty, z których komponujemy śniadanie, miały wysoką jakość i wartość odżywczą. Powinno się ono składać z produktów zbożowych (płatków, pełnoziarnistego pieczywa), nabiału, warzyw. - Nie należy rezygnować z pieczywa. Powinno ono być pełnoziarniste, by rozkładało się przez cały dzień i na cały dzień dawało nam energię - wyjaśnia Stolińska.

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie pełnowartościowego śniadania, warto po przebudzeniu zjeść świeże owoce. - Mają dużo fruktozy, są bardzo odżywcze. Dopiero dwie-trzy godziny później można zjeść pełnowartościowe drugie śniadanie - radzi dietetyk.

Dzień Zdrowego Śniadania przypada 8 listopada.

Możesz ocenić ten artykuł: