Ze względu na zwiększającą się częstość występowania alergii coraz częściej porusza się tematy i zagadnienia pokrewne związane właśnie z nią. Wiele osób zastanawia się, czemu tak naprawdę alergia pojawia się u człowieka i co przyczyna się do jej powstania. Poniższy tekst poświęcony jest histaminie i jej roli w procesie alergii.

Znajdź placówki:
Poradnia endokrynologiczna na NFZ
Poradnia gastroenterologiczna na NFZ
Poradnia endokrynologiczna osteoporozy na NFZ

Jak możemy zdefiniować pojęcie "histaminy"?

Histamina jest związkiem chemicznym, naturalnie występującym w organizmie hormonem. W ludzkim ciele pojawia się w wyniku dekarboksylacji histydyny. Proces jej produkowania następuje w wielu miejscach, jednakże bardzo duże stężenie znajduje się w m.in. w płucach i błonie śluzowej nosa. W nieaktywnej formie przechowywana jest w komórkach tucznych organizmu. Rozpoczyna swoje działanie pod wpływem innych czynników. Warto zaznaczyć, że można ją odnaleźć w wybranych produktach spożywczych (np. surowce rybne). Zawarta w nich histamina pojawiła się w wyniku bakterii (i to nie tylko tych, które są dodane umyślnie).

Funkcje, jakie pełni histamina w organizmie

Na początku warto zaznaczyć, że w literaturze wymienia się 4 typy receptorów histaminowych: H1, H2, H3, H4. Pobudzenie któregoś z nich spowoduje wybrane działania. Przykładowo pobudzenie receptorów histaminowych H1 wywołuje skurcz mięśni gładkich jelit oraz rozszerzenie naczyń krwionośnych, czego skutkiem jest pojawienie się np. zaczerwienienia. Zaś receptory histaminowe H2 przyspieszają tętno oraz biorą udział w wydzielaniu soków trawiennych. Histamina jest więc istotnym mediatorem w organizmie ludzkim. Ponadto, odgrywa znaczącą rolę w procesach alergicznych.

Związek histaminy z reakcjami alergicznymi

Podczas kontaktu alergenu z organizmem, histamina uwalnia się z komórek układu immunologicznego. Powoduje to podrażnienie błon śluzowych oraz zwiększenie objętości naczyń krwionośnych. W konsekwencji następuje reakcja alergiczna. W związku z jej uwolnieniem następuje szereg objawów. Wśród nich można wyróżnić: łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, zatkany nos (albo przeciwnie – wodnisty wyciek z niego), świszczący oddech, biegunkę, uczucie duszności czy obrzęk warg i suchy kaszel. Warto podkreślić, iż reakcja uczuleniowa może zarówno przebiegać w sposób łagodny, jak i przyczynić się do poważnych konsekwencji, takich jak np. wstrząs anafilaktyczny, który może zagrażać życiu ludzkiemu.

Jeszcze kilka informacji o histaminie...

Histamina wykorzystywana jest między innymi w celach diagnostycznych przy badaniu chorób alergicznych. Jak już wcześniej zasygnalizowano, występuje także w wybranych produktach spożywczych. Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy człowieka jest zdolny do detoksykacji małych stężeń histaminy. Zdarza się jednak, że jej znaczny poziom, bądź mała liczba enzymów powoduje brak możliwości jej inaktywowania, a w konsekwencji dochodzi do zatrucia organizmu. Podsumowując, histamina jest naturalnie występującym związkiem chemicznym w organizmie człowieka. Przede wszystkim pełni w nim funkcję mediatora. Ma także znaczący wpływ na rozwój reakcji alergicznej.

Możesz ocenić ten artykuł: