Zamawianie i kupowanie przez Internet leków o niewiadomym pochodzeniu, składzie, działaniu, warunkach przechowywania i transportu może być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet zagrażać życiu.

Przed zakupami leków na nieznanych stronach internetowych, poprzez fora lub aukcje przestrzega dr Wojciech Łuszczyna, rzecznik prasowy Urzędu Regulacji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

– Możemy spotkać się z oszustwem, np. otrzymamy fałszywy towar lub wpłacimy pieniądze, a przesyłka w ogóle do nas nie dotrze – podkreśla.

Podrabiane są zarówno leki na receptę, jak również preparaty dostępne bez recepty oraz suplementy diety.

Ryzyko kupno sfałszowanych leków

Jak mówi Łuszczyna, w przypadku sfałszowanych leków możemy mieć do czynienia z produktem zawierającym znacznie mniejszą ilość substancji czynnej niż w oryginalnym leku. Wówczas taki produkt nie zadziała właściwie. Zdarza się też, że w składzie znajdują się zupełnie inne substancje.

Łuszczyna podaje przykład fałszerstwa viagry - popularnego leku na potencję; klienci zamiast oryginalnego leku otrzymywali tabletki zawierające np. cement.

Ponadto w sieci są oferty sprzedaży leków niezarejestrowanych, nielegalnie sprowadzonych do Polski z zagranicy.

– Kupując leki, których nie ma w wykazie leków dopuszczonych do obrotu w Polsce, narażamy się, ponieważ takie produkty nie podlegają u nas żadnemu nadzorowi i nikt nie gwarantuje ich bezpieczeństwa - zwraca uwagę Łuszczyna.

Przypomina, że produkty dopuszczone w Polsce do obrotu są starannie kontrolowane i monitorowane.

Odsprzedawanie leków

W Internecie zdarzają się też propozycje odsprzedania leków. Oferta może dotyczyć np. medykamentów na receptę, które nie zostały zużyte przez innego pacjenta; zwykle są one oferowane w niższej cenie.

Korzystanie z takich "okazji" jest jednak ryzykowne i może zagrażać zdrowiu. Jak podkreśla Łuszczyna, szereg leków wymaga przechowywania w odpowiedniej temperaturze. W przypadku leku kupionego bezpośrednio w aptece mamy gwarancję, że zostały zachowane standardy dotyczące warunków przechowywania i transportu. Takiej pewności nie można mieć, kupując lek od nieznajomej osoby.

Kupno leków niewiadomego pochodzenia wiąże się też z ryzykiem nabycia produktów przeterminowanych, których zażywanie może być niebezpieczne.

Łuszczyna przypomina też, że przyjmując nowy lek, należy skonsultować z lekarzem, który ustali, czy nie ma ryzyka niepożądanych interakcji z lekami stosowanymi dotychczas.

– Jeżeli jakiś lek jest dostępny na receptę, to znaczy, że to lekarz powinien indywidualnie określić, czy dany medykament jest dla nas wskazany i jak go przyjmować – podkreśla Łuszczyna.

Bezpieczne zakupy w sieci

– Bezpieczną formą zakupu leku w sieci jest zamówienie go na stronie internetowej apteki i odebranie w placówce stacjonarnej z rąk farmaceuty – podkreśla dr Łuszczyna.

Wysyłkową sprzedaż leków dostępnych bez recepty mogą prowadzić apteki ogólnodostępne. Z kolei leki na receptę można zamówić na stronie internetowej, a odebrać w stacjonarnej aptece po okazaniu recepty.

Według Łuszczyny zaletą takiej formy zakupu leku jest gwarancja, że zamówiony produkt będzie na nas czekał do odbioru w wybranej aptece. Lista legalnie działających aptek internetowych dostępna jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Możesz ocenić ten artykuł: