Ginekolog jest lekarzem typowo kobiecym. Zakres jego działalności jest jednak bardzo szeroki - od chorób narządów rozrodczych po kontrolę płodności i prowadzenie ciąży. Ginekolog jest jednym z nielicznych lekarzy specjalistów, do którego kobieta może dostać się bez skierowania. W każdym polskim mieście, a często nawet w gminach wiejskich można znaleźć gabinet ginekologiczny - placówki takie działają w ramach NFZ, jak i stanowią praktykę prywatną.

Ginekologia - czym się zajmuje?

Ginekologia jest dziedziną medycyny, która zajmuje się profilaktyką oraz leczeniem chorób dotyczących żeńskich narządów płciowych. Do ginekologa może zapisać się kobieta w każdym wieku -istnieje nawet odrębna specjalizacja, ginekologa dziecięcego, który zajmuje się leczeniem dziewczynek poniżej 16 roku życia. Do ginekologa kobiety udają się z objawami takimi jak upławy, świąd i pieczenie pochwy, ból podczas stosunku, bolesne lub nieregularne miesiączki, plamienia. Ginekolog jest lekarzem, który zajmuje się antykoncepcją, a także prowadzeniem ciąży. Kobiety powinny udać się o tego specjalisty jeszcze na etapie planowania macierzyństwa - ginekolog zajmuje się następnie prowadzeniem ciąży już od chwili jej stwierdzenia aż do rozwiązania. Opieka ginekologiczna nie kończy się z chwilą porodu - również w okresie połogu kobieta powinna być pod stałą opieką lekarza.

Jakie badania wykonuje ginekolog?

  • Zakres badań ginekologicznych jest szeroki. Podstawowe badanie ginekologiczne jest przeprowadzane podczas wizyty i odbywa się na specjalnym fotelu. Kobieta musi rozebrać się od pasa w dół i jest badana za pomocą jednorazowego wziernika. Narzędzie wsuwa się do pochwy, uwidaczniając szyjkę macicy - możliwe jest również pobranie materiału do badań.
  • Kolejnym badaniem, które wykonuje się w gabinecie ginekologicznym jest USG dopochwowe. Jest to USG, którego głowica zostaje wprowadzona do pochwy. Dzięki temu lekarz może uzyskać obraz wewnętrznych narządów rodnych i wychwycić ewentualne nieprawidłowości. USG dopochwowe jest wykonywane na wczesnym etapie ciąży, ponieważ jest w stanie wychwycić pęcherzyk ciążowy, którego lekarz może jeszcze nie dostrzec w tradycyjnym USG.
  • Każda kobieta będąca w grupie ryzyka lub mająca wskazania do wykonania badań prenatalnych wykonuje je właśnie u ginekologa. Zwykle pod okiem lekarza pobiera się materiał w wyspecjalizowanych laboratoriach genetycznych.
  • Lekarz ginekolog powinien regularnie badać piersi swoich pacjentek. Jest to badanie wykonywane bezpośrednio przez dotyk i służy wykrywaniu nieprawidłowości - zgrubień czy guzków.

Jak często chodzić do ginekologa?

Każda kobieta po ukończeniu 16 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia, powinna umawiać się na wizytę u ginekologa przynajmniej raz do roku. Taka wizyta ma na celu przeprowadzenie wywiadu oraz podstawowe badanie ginekologiczne. Co 2 lata należy również wykonywać cytologię. Wiele kobiet uważa wizytę u ginekologa za wstydliwą, jednak unikanie tego lekarza nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiele chorób ginekologicznych może mieć poważne skutki, a nawet doprowadzić do rozwoju nowotworu. Koniecznie zarejestruj się na wizytę do Doktorginekolog.pl.

Możesz ocenić ten artykuł: